Pohostinstvo v Nemecku v prvom polroku medziročne reálne, teda po očistení o vplyv inflácie, vzrástlo o 5,8 percenta. Za úrovňou pred pandémiou ale ešte zaostáva. Vyplýva to z údajov, ktoré na svojom webe zverejnil nemecký štatistický úrad. Podľa Nemeckého zväzu hotelov a reštaurácií (Dehoga) môže odvetvie vykázať štvrtý stratový rok po sebe.
„Situácia je extrémne náročná,“ povedal podľa agentúry DPA prezident zväzu Dehoga Guido Zöllick. Varoval pred návratom k plnej dani z pridanej hodnoty na jedlo v reštauráciách na prelome rokov: „Potom sú ďalšie zatvárania podnikov nevyhnutné.“ DPH na potraviny v pohostinstve bola počas pandémie znížená z 19 na sedem percent. Vzhľadom na obavy z energetickej krízy sa nariadenie predĺžilo do konca tohto roka.
V porovnaní s polrokom pred pandémiou boli tržby v pohostinstve reálne slabšie o 10,4 percenta. Po započítaní rastu cien, čo je v nominálnom vyjadrení, sa však tržby v prvých šiestich mesiacoch tohto roka zvýšili o 15,8 percenta, čo je o 9,6 percenta viac ako pred krízou.
Za rozdielom medzi oboma výpočtami je výrazný rast cien v pohostinstve. Podľa štatistikov k tomu prispeli drahšie potraviny, rastúce mzdy personálu a náklady na energie.
Reštaurácie, krčmy a zariadenia podobného typu zvýšili tržby reálne o 1,2 percenta, nominálne potom boli o 11,6 percenta vyššie ako v polroku 2022. Viac sa v polroku darilo hotelom a ďalším ubytovacím zariadeniam, ktoré reálne zvýšili tržby o 17,6 a nominálne dokonca o 27,3 percenta.
Inflácia v Nemecku dosiahla v minulom roku 8,7 percenta, čo bol rekord v novodobých dejinách spolkovej republiky. V júni sa podľa metodiky Európskej únie zvýšila na 6,8 percenta z májových 6,3 percenta, v júli potom obnovila pokles na 6,5 percenta.