Vybrané pohonné látky počas 42. týždňa zaznamenali opätovné zdraženie. Najobľúbenejší benzín 95 medzitýždenne opakovane zdražel o dva centy a jeho cena znova po šiestich týždňoch prekročila hranicu 1,50 eura za liter. Prémiový 98-oktánový benzín zdražel o jeden cent a nepatrne stúpla aj cena nafty. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Ceny na pumpách
Spotrebitelia nakupovali v 42. týždni benzín 95 v priemere za 1,518 eura za liter, medzitýždenne drahšie o 2,3 centa. Benzín 98 bol na úrovni 1,723 eura za liter a jeho cena stúpla o 1,3 centa. Motorová nafta sa predávala za 1,424 eura za liter, približne o pol centa drahšie ako v predchádzajúcom týždni.
Plyny zaznamenali rozdielny cenový vývoj. Kým skvapalnený zemný plyn (LNG) sa predával drahšie o takmer jeden cent za 1,667 eura za kilogram, predajná cena skvapalneného ropného plynu (LPG) nepatrne klesla na 0,736 eura za liter. Cena stlačeného zemného plynu (CNG) zostala na úrovni 1,552 eura za kilogram.
Všetky tri najpoužívanejšie palivá sa počas 42. týždňa predávali lacnejšie ako v rovnakom období minulého roka. Nafta bola lacnejšia o 15,1 percenta, 95-oktánový benzín o 5,5 percenta a 98-oktánový benzín o 4,9 percenta. Cena LNG bola vyššia ako vlani o 9,4 percenta a LPG o päť percent. CNG bol však lacnejší, a to o 8,6 percenta.
Ropné vyhliadky
Výhľad cien ropy na najbližšie mesiace zostáva stabilný. Takúto sezónnosť ale môže zvrátiť geopolitické napätie. Uviedol to Marek Nemky, analytik spoločnosti XTB k vývoju cien pohonných látok v 42. týždni.
„Zásoby v Spojených štátoch taktiež naďalej rastú, čo signalizuje, že v súčasnosti o ropné produkty vysoký záujem nie je ani v krajine najväčšieho producenta. Zatiaľ pravdepodobne ide o tradičnú sezónnosť vo vývoji zásob,“ priblížil.
Veľkoobchodné ceny podľa neho pokračovali v miernom raste, primárne z dôvodu vyšších marží u rafinérií. „Vysoké marže tu v súčasnosti môžeme vidieť z dôvodu jesenných sezónnych údržieb u rafinérií, ktoré neprodukujú palivá naplno, čo sa následne prejaví na mierne vyšších cenách z dôvodu krátkodobo nižšej ponuky,“ spresnil.
„Ide však o tradičnú sezónnosť, ktorá do konca roka pravdepodobne vymizne. Výhľad tak zatiaľ naďalej zostáva stabilný primárne do ďalších mesiacov, kedy sa cenám ropy sezónne veľmi nedarí, avšak takúto sezónnosť môže veľmi ľahko zvrátiť geopolitické napätie,“ dodal Nemky.