Každé dievča túži v istom období svojho života stať sa modelkou a tento dievčenský sen sa rozhodla splniť aj pani Jana svojej dcére. Tá nám spríjemnila čas monotónneho kontrolovania zmluvných podmienok nebankoviek a prepočítavania úrokov naozajstnou perličkou.

So svojou dcérou sa zúčastnila podujatia „Miss tváre", ktoré organizovala rovnomenná modelingová agentúra. Podľa predloženej zmluvy patrí agentúra živnostníčke z Mojmíroviec.

Ako to na podujatiach pofidérneho typu chodí, aj na tejto akcii sa podpisovali zmluvy. A nie hocijaké! Inominátne.

Rodičia maloletých dievčat a staršie slečny, ktoré sa chceli fotiť, boli svojím spôsobom „dobrovoľne” a „slobodne” donútení podpísať inominátne zmluvy. Tie Občiansky zákonník pozná vo svojom päťdesiatomprvom paragrafe ako bližšie nepomenované zmluvy, ktoré nie sú nikde inde v tomto zákonníku upravené.

Právny mišmaš pomenovaný ako „Zmluva o absolvovaní modelingového kurzu a obstaraní nafotenia foto booku a zároveň záväzná prihláška (objednávka) súťaž Miss tváre 2017 podľa § 51 Občianskeho zákonníka” však takzvanou inominátkou rozhodne nie je ako to vyplýva z jej samotného názvu.

Rodičia, ste spotrebitelia

Paragraf 52 Občianskeho zákonníka za spotrebiteľskú zmluvu považuje akúkoľvek zmluvu bez ohľadu na jej právnu formu, teda aj inominátnu uzatvorenú podľa paragrafu 51, pričom najdôležitejšími prvkami spotrebiteľskej zmluvy sú zmluvné strany. Práve tie napĺňajú právne znaky spotrebiteľa na jednej strane a dodávateľa na strane druhej.

Z uvedeného vyplýva, že pani Martina Ráczová (IČO: 46499857) vystupujúca ako „Modelingová agentúra Miss tváre” uzatvorila s rodičmi zmluvy v rozpore s ustanoveniami Občianskeho zákonníka a svojím konaním závážne ohrozila a obmedzila práva spotrebiteľov.

Zmluvné podmienky akejkoľvek dobromyseľnej zmluvy sa nesmú odchýliť od zákona v neprospech spotrebiteľa, uvádza sa v paragrafe 54. Podľa neho sa spotrebiteľ nesmie vopred vzdať svojich práv, ktoré by mu mohli byť priznané niektorým zo zákonov a taktiež dohodnuté podmienky nesmú zhoršiť postavenie spotrebiteľa vo zmluvnom vzťahu.

Pokuty neplaťte!

Prvá strana zmluvy obsahuje celkom prijateľné informácie. Tie rodič narýchlo prebehne očami a v danej chvíli považuje aj článok, ktorý ukladá povinnosť účastníkovi zúčastniť sa kurzu, za celkom korektný. Dojednanie o sume a výške odplaty za službu nie je predmetom skúmania spotrebiteľských zmlúv, preto prejdeme priamo na rozporuplný článok tohto pamfletu.

V prípade porušenia zmluvnej povinnosti zo strany účastníka podľa článku 3 (...) (teda ak sa kurzu vaše dieťa nezúčastní) je povinný účastník zaplatiť obstarávateľovi zmluvnú pokutu vo výške 300 eur, táto zmluvná pokuta je splatná do 3 dní od termínu konania modelingového kurzu. Dohodnutou zmluvnou pokutou nie je dotknutý prípadný nárok na náhradu škody súvisiacej s porušením zmluvnej povinnosti. V prípade, že by agentúra nedodržala článok 3, účastníčka má právo na vrátenie peňazí v plnej sume (ceny kurzu) ako i vynahradené všetky náklady spojené s modelingovým kurzom a castingom. V prípade, ak by agentúra nedodržala zmluvné podmienky, má právo na vrátenie plnej sumy za modelingový kurz ako i pokutu vo výške 300 eur. Splatnosť pokuty je do 3 dní."

Zdá sa vám to v poriadku? No nie je! Ak zoberieme do úvahy skutočnosť, že zmluva je spotrebiteľskou, tak paušálne uplatňovanie zmluvnej pokuty je neprijateľnou zmluvnou podmienkou. Jednoducho povedané, pokuta uplatňovaná paušálne v zmluvách nemá čo hľadať.

Ako už bolo vyššie uvedené, zmluva je v rozpore s paragrafom 54 Občianskeho zákonníka a to hlavne ustanoveniami v nasledujúcom článku. „Účastník nie je oprávnený odstúpiť od zmluvy, ani od časti zmluvy. Pokiaľ sa nemôže zúčastniť modelingového kurzu, má obstarávateľ právo, nie povinnosť, mu ponúknuť náhradný termín, ak je to organizačne možné. Pokiaľ to možné nie je, nemá účastník nárok na zľavu z ceny modelingového kurzu, t.j. je povinný zaplatiť celú cenu kurzu.”

Na základe uvedeného sme presvedčení o tom, že zmluva napriek jej odlišnej forme je spotrebiteľskou. V tomto kontexte konanie predávajúcej vykazuje známky používania klamlivej alebo nekalej obchodnej praktiky. Uzatvorené štandardizované (predpripravené) zmluvy so spotrebiteľmi, ktoré obsahujú neprijateľné zmluvné podmienky, sú absolútne neplatné už od počiatku a pre spotrebiteľa sú nezáväzné.