Slovensko po februárovom zahájení ruskej invázie na Ukrajinu umožnilo dodať do Ruska tisíce kusov rôzneho tovaru, napríklad ložiská, stroje na výrobu súčastí pneumatík či celé motory, ktoré môžu slúžiť na výrobu ťažkých zbraní. Informoval o tom Denník N.

Slovensko kontroluje vývoz menej dôkladne

Slovenská finančná správa v reakcii uviedla, že pri denníkom uvedených príkladoch exportu nejde o tovar, ktorý by podliehal reštriktívnym opatreniam. Minister obrany Jaroslav Naď vzniknutú situáciu označil za problém a sľúbil nápravu.

Slovensko vývoz citlivých položiek podľa denníka v porovnaní s Českom kontroluje menej dôkladne. Denník N napísal, že slovenskí colníci zrejme neoverili, či spomínaný tovar možno použiť aj na výrobu vojenskej techniky; ak by išlo o takýto tovar, mohol by jeho export porušiť sankcie EÚ.

Denník zároveň upozornil, že na vývoz tovaru dvojakého využitia, teda na civilné i vojenské účely, je potrebné rozhodnutie ministerstva hospodárstva. To uviedlo, že licencia na vývoz takýchto položiek do Ruska či Iránu nevydalo.

Slovensko podľa denníka umožnilo dodať do ruského Tatarstanu linku na výrobu špeciálnych lán pre firmu, ktorá je lídrom ruského trhu vo výrobe pneumatík; špeciálne pneumatiky od tejto spoločnosti je možné použiť pre vojenskú techniku. Iný ruský výrobca motorov, ktorého odberateľom je napríklad bieloruská firma zo sankčného zoznamu EÚ, zase dostala zo Slovenska ložiská.

Našli ho v iránskom drone

Denník tiež napísal, že slovenské úrady umožnili firme z Prievidze dodať do Iránu stavebnicu ultraľahkého lietadla s leteckým motorom od rakúskeho výrobcu.

Tento typ motora bol podľa Denníka N nájdený v iránskom drone, ktorý používa ruská armáda pri útokoch na civilné ciele na Ukrajine. Výrobca motorov odmietol, že by ich dodával do Iránu.

„Finančná správa nerozhoduje o tom, či tovar vyvážaný do Ruska bude alebo nebude použitý ruskou armádou, ani nemá vplyv na to, či by sa mohol v ruskej armáde skončiť," citoval denník vyjadrenia slovenského úradu. Ten dodal, že vývoz tovaru neumožní, ak je určený firme zo sankčného zoznamu EÚ.

Naď prijmeme zodpovedajúce opatrenia

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď označil spomínané informácie o vývoze do Ruska za problém a premiér Eduard Heger nechal vývozy preveriť.

„Považujem to za problém, po vyhodnotení celého zoznamu dodaných vecí prijmeme zodpovedajúce opatrenia," povedal Naď podľa Denníka N.

„V Česku udeľujeme ročne stovky licencií a preskúmavame jednotlivé vývozy tovaru dvojakého použitia. Na Slovensku sú to jednotky. Problém je, že slovenské úrady to neskúmajú," citoval denník N zdroj zo slovenských štátnych orgánov, ktoré sa zaoberajú schvaľovaním vývozu tovaru dvojakého použitia.

Slovenská civilná tajná služba SIS v správe o činnosti za minulý rok uviedla, že zaznamenala viacero aktivít, ktoré smerovali k podpore ruského obranného priemyslu. Ako problematické boli podľa nej vyhodnotené aj niektoré prípady obchodovania s položkami dvojakého využitia. Slovensko sa po ruskom útoku na Ukrajinu postavilo na stranu Kyjeva. Bratislava dodala Ukrajine napríklad vojenský materiál a techniku, vrátane systému protivzdušnej obrany S-300.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď počas tlačového vyhlásenia s maďarským ministrom obrany Kristófom Szalayom-Bobrovniczkým na Ministerstve obrany SR 26. septembra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Naď: Referendum v Sliači nič neznamená, o americkej základni sa neuvažuje