Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo štvrtok na tlačovej konferencii na záver samitu Severoatlantickej aliancie vo Washingtone vyhlásil, že Ukrajina má za sebou ťažkú zimu a jar. Objasnil, že spomalenie dodávok vojenskej pomoci malo pre Ukrajinu „reálne dôsledky“, pričom ale vyzdvihol odvahu a húževnatosť ukrajinskej armády, ktorá sa snažila udržať svoje pozície.

Podpora Ukrajiny

Stoltenberg zdôraznil, že Aliancia nesmie dopustiť, aby sa takáto situácia opakovala, a ubezpečil, že NATO urobí všetko pre to, aby Ukrajina vo vojne rozpútanej Ruskom dosiahla víťazstvo, a podrobne informoval o dohodnutej vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

Spojenci podľa neho súhlasili s iniciatívou na konkrétnu pomoc Ukrajine v oblasti posilnenia bezpečnosti a bojového výcviku.

NATO bude podľa neho koordinovať vzdelávanie a bojový výcvik ukrajinských ozbrojených síl na základniach spojeneckých krajín, ako aj plánovať a koordinovať presuny materiálu z logistických centier na Ukrajinu a opravy vojenskej techniky.

Spojenci sa dohodli aj na vydelení 40 miliárd eur pre Ukrajinu na najbližší rok, potvrdil Stoltenberg.

Okrem toho, ako dodal generálny tajomník NATO, Aliancia bude túto pomoc na svojich budúcich samitoch prehodnocovať, aby na potreby Ukrajiny reagovala adekvátnym spôsobom.

Dodal, že dlhodobá podpora ukrajinských ozbrojených síl neurobí z aliancie stranu konfliktu, ale pomôže Ukrajine uplatniť si právo na sebaobranu.

Potvrdil, že ak Ukrajina bude pokračovať v nevyhnutných reformách, členské štáty Aliancie ju budú podporovať na jej nezvratnej ceste do NATO.

Pozorné sledovanie Číny a Ruska

Dodal, že spojenci na samiite vo Washingtone vyslali aj signál Moskve, že násilie a zastrašovanie nezostanú bez odpovede.

Na záverečnej tlačovej konferencii po samite NATO vo Washingtone Stoltenberg upozornil aj na to, že spoločné bielorusko-čínske vojenské cvičenia ukazujú, ako sa Čína približuje k NATO v Európe, Arktíde a inde.

„Toto dobre zapadá do trendu, ktorý badáme: užšia koordinácia medzi Čínou a Ruskom, Čínou a Bieloruskom,“ uviedol Stoltenberg.

Šéf Aliancie poukázal aj na „nebezpečné správanie“ Pekingu v Juhočínskom mori. Povedal, že Čína tam „ohrozuje svojich susedov a zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť“. Dodal, že Alianciu to „núti užšie spolupracovať s našimi partnermi v ázijsko-tichomorskom regióne“.

V posledný deň samitu sa Severoatlantická rada na úrovni hláv štátov a vlád stretla s partnermi z ázijsko-pacifického regiónu: Austrálie, Nového Zélandu, Južnej Kórey a Japonska.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Washington - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a americký prezident Joe Biden sa usmievajú na slávnostnej ceremónii NATO vo Washingtone vo Washingtone vo štvrtok 11. júla 2024. e Biden, ktorý je ostro sledovaný, pokiaľ ide o spôsobilosť vykonávať prezidentskú funkciu, vo štvrtok na slávnostnej ceremónii NATO vo Washingtone omylom predstavil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ako
Neprehliadnite

Americký prezident Biden predstavil na samite NATO Zelenského ako Putina