Podiel obnoviteľnej energie v EÚ rastie

Podľa výsledkov štúdie, ktorú realizovala dvojica think-tankov Ember a E3G, dosiahlo medzi marcom a septembrom rekordnú produkciu obnoviteľnej energie 19 z 27 krajín Európskej únie. K najvýraznejším rekordérom patria Poľsko, Nemecko a Španielsko. Štúdia brala do úvahy iba solárnu a veternú energiu, hydroelektrárne nezahŕňala. Podiel solárnej a veternej energie tak v rámci celej EÚ dosiahol 24 percent, čo bolo o tri percentné body viac ako v rovnakom období vlaňajška. 

Za rastom treba rozhodne vidieť nielen snahu EÚ docieliť 45-percentný podiel obnoviteľných zdrojov do roku 2030, ale aj medzinárodnopolitickú situáciu v Európe v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. Problémy s dodávkami plynu z Ruska a nárast ceny plynu nútia európske krajiny prehodnocovať situáciu a urýchliť zmeny, ktoré im môžu pomôcť vymaniť sa z energetickej závislosti na Rusku.

Slovensko zaostáva za priemerom

Aj Slovensko sa zaviazalo zvýšiť do roku 2030 podiel obnoviteľnej energie vrátane vodných elektrární na 27 percent. Za rok 2020 to bolo podľa Eurostatu málo cez 17 percent, pričom európsky priemer bol 22,1 percenta. Prvý z významných cieľov – dosiahnuť minimálne 14-percentný podiel obnoviteľnej energie do roku 2020 – krajina teda naplnila, resp. ho o tri percentuálne body prekonala. Slovensko malo v roku 2020 dokonca najvyšší podiel obnoviteľnej energie v rámci zoskupenia V4. 

Tu však výpočet dobrých správ končí. Menej lichotivo pôsobí 18. pozícia Slovenska v rámci Európskej únie. O sedem percentuálnych bodov za Rumunskom či Bulharskom, predbehli nás tiež všetky pobaltské krajiny, z čoho Lotyšsko takmer o 25 percentných bodov.

Na druhej strane sú problémom aj samotné dáta. Riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE Ján Karaba upozorňuje, že napriek pomerne konkrétnym údajom Eurostatu sa k relevantným a úplne presným číslam nevieme dostať, a preto je podľa neho ťažké odhadnúť presný podiel obnoviteľných zdrojov. „Realita je taká, že neexistuje centrálny zdroj, ktorý by dôkladne a dôveryhodne zbieral dáta a ktorý by mal úplný prehľad o zapojených obnoviteľných zdrojoch,” vysvetľuje. Slovensko okrem toho do obnoviteľných zdrojov započítava aj spaľovanie biomasy.

Štát by mal vytvárať podmienky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa