Na Slovensku bol v minulom roku sektor uhoľného baníctva podporený sumou 96 miliónov eur, čo predstavuje približne 17,7 eura na jedného občana. Tento rok by táto podpora mala byť nižšia, aj tak však presiahne 81 miliónov eur.

"Paradoxne, podpora na jedného baníka v odvetví ťažby hnedého uhlia predstavuje 1 793 eur, čo je o takmer 700 eur viac ako jeho mzdové náklady," vyčísľuje vo svojom aktuálnom komentári Inštitút finančnej politiky (IFP), analytický útvar ministerstva financií. Slovenskí občania by podľa neho ušetrili 37 miliónov eur ročne a s menším vplyvom na životné prostredie, ak by štát vyplácal ťažko pracujúcim baníkom rovnakú sumu ako je ich mzda, ktorá by ich motivovala k preškoľovaniu alebo predčasnému dôchodku.

Analytici IFP pripomínajú, že štáty v snahe znižovať emisie často nákladne podporujú tzv. zelené projekty ako zatepľovanie domov alebo využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Na druhej strane však existuje silná podpora energetickému sektoru, kde sa z rôznych dôvodov podporujú najmä tuhé palivá. "Takáto podpora deformuje trh, stláča cenu fosílnych palív umelo nadol a tým podporuje ich spaľovanie a zvyšuje množstvo emisií," upozorňuje inštitút.

Na Slovensku sa podporuje ťažba hnedého uhlia troma spôsobmi. Ide o dotáciu skrytú v cene elektriny, na ktorú sa skladá celá spoločnosť formou vyšších cien, nepriamu podporu oslobodením od spotrebnej dane na uhlie používané na výrobu elektriny, ako aj priamu dotáciu z kapitoly ministerstva hospodárstva.

"Nepriama dotácia skrytá v cene elektriny predstavuje podstatnú časť celkovej pomoci uhoľnému baníctvu," približuje IFP. Ministerstvo hospodárstva každoročne vydáva rozhodnutie, ktorým určuje Slovenským elektrárňam (SE) povinnosť vyrábať v určitom množstve elektrinu z domáceho uhlia. Na takúto elektrinu potom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stanoví doplatok, ktorý okrem trhovej ceny platia dodávatelia elektriny SE a takto zvýšené náklady si následne premietnu do koncových cien elektriny. "V roku 2011 budeme nižšiu kvalitu uhlia kompenzovať viac ako 70 miliónmi eur," vyčísľujú analytici rezortu financií.

Oslobodenie od spotrebnej dane na uhlie predstavuje ďalšiu formu nepriamej podpory, ktorá podľa IFP tiež umelo znižuje cenu a deformuje trh. V roku 2010 dosiahla táto podpora podľa odhadov analytikov 24,4 milióna eur. Okrem týchto prostriedkov poskytuje priame dotácie do uhoľného baníctva zo svojej kapitoly ministerstvo hospodárstva. Tie vlani predstavovali takmer 5 miliónov eur, v tomto roku však majú klesnúť na desatinu.

Ilustračné foto na titulke - Archív