Mládež SDKÚ-DS kandidatúru 99 percent zrejme nezastaví
Mládež SDKÚ-DS žiada, aby ministerstvo vnútra preverilo podpisové hárky strany 99% - občiansky hlas. Odôvodňuje to podozrením z kupovania a falšovania podpisov. Minulý mesiac totiž istá mladá žena vraj priznala, že do hárkov zapisovala ľudí nájdených napríklad aj v Zlatých stránkach. Ministerstvo vnútra stranu zaregistrovalo 6. decembra. Strana 99 percent tvrdí, že splnila všetky podmienky, k údajným fiktívnym podpisom sa však priamo nevyjadrila.
Mládežnícka organizácia Nová generácia neuviedla, čo chce konkrétne svojím podnetom dosiahnuť. Iniciatíva však zrejme poslúži skôr na pripomenutie kauzy, kým právne postavenie 99 percent príliš nepodkope. Minimálne nie takýmto spôsobom. Zákon o politických stranách nehovorí o tom, že ministerstvo by mohlo stranu s problematickými podpismi samo dodatočne „odregistrovať“, ak už je raz zaregistrovaná.
O prípadnom rozpustení by zas musel rozhodnúť Najvyšší súd, a to vtedy, ak by strana svojimi stanovami, programom či činnosťou porušovala ústavu alebo zákony. Podnet podáva generálny prokurátor.
Podpisy aspoň 10-tisíc občanov sú potrebné na zaregistrovanie novej strany, na podávanie kandidátnej listiny vo voľbách už nie. Ministerstvo vnútra reagovalo, že podnet zatiaľ ani nedostalo. Ak by sa tak stalo, chce ho posunúť polícii. Tá by mohla začať trestné stíhanie.
Daniel Krajcer umiernenejší ako Richard Sulík
Pre Richarda Sulíka boli slová šéfa SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu o možnej povolebnej spolupráci so SaS podnetom na ostro kritický blog, kde ho okrem iného označil za "hrobára pravice". Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) sa vyjadril miernejšie. Dnes vyhlásil, že teraz vidí priestor na vznik stredo-pravej vlády. Hovorí, že SaS už nemá nulový koaličný potenciál a neprekonateľnou prekážkou už nie je ani odmietavý postoj k eurovalu.
M. Dzurinda hovoril o takzvanom holandskom modeli. Teda, že euroskeptickú stranu by po dohode v niektorých hlasovaniach nahradila opozícia. Robert Fico podľa očakávania túto predstavu už skôr odmietol. Skeptickí sú však aj KDH a Most-Híd. „Na holandský model slovenská politická scéna nie je zrelá," reagoval Béla Bugár. Kresťanskí demokrati požadujú „proeurópsku“ vládu.
V Holandsku pomohli pri hlasovaní o posilnení dočasného záchranného fondu eurozóny EFSF tamojšej menšinovej vláde liberálov a kresťanských demokratov opoziční socialisti. Strana slobody Geerta Wildersa, o ktorú sa kabinet v parlamente inak opiera, bola totiž proti eurovalu.
Najpevnejších prívržencov má vraj Smer
Viacero prieskumov verejnej mienky ukazuje, že priaznivci Smeru-SD sú najviac odhodlaní prísť k volebným urnám. Povedala to sociologička Oľga Gyárfášová z Inštitútu pre verejné otázky (IVO). Podobné posolstvo priniesla minulý piatok aj sonda novej agentúry Prieskumy, ktorú vedie bývalý šéf Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade Pavol Marchevský. Smer-SD bolo podľa tejto ankety odhodlaných voliť 60,5 percenta jeho voličov. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti mali skóre 51,5 percenta, SDKÚ-DS 50 percent, Most-Híd 44 percent, SaS 41,7 percenta a KDH 40,9 percenta.
SDKÚ ťahá tému generálneho prokurátora
Strana Mikuláša Dzurindu obohatila svoju kampaň v prospech vymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora ešte jedným ťahom. Podpisy na petíciu začala dnes zbierať v Topoľčanoch, teda v regióne, kde vyrastal Robert Fico. SDKÚ-DS pritom obvinila Smer-SD, že vymenovanie J. Čentéša blokuje prostredníctvom prezidenta Ivana Gašparoviča. Smer-SD odplácal, že SDKÚ-DS sa snaží odpútať pozornosť od kauzy Gorila.
Čo všetko je kupovanie hlasov
Marcové voľby po prvý raz preveria, aký význam malo do Trestného zákona zaviesť postihy za volebnú korupciu. Na úlohu vysvetliť, čo je len predvolebná kampaň a čo už podplácanie, sa podujal štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka. "Musí sa totiž rozlišovať bežné konanie, ktoré je súčasťou volebnej kampane, ktorou je činnosť smerujúca k propagácii programu, cieľov, alebo činností politickej strany, pričom na volebných mítingoch strana ponúka upomienkové predmety napríklad perá, liekovky, škrabky, reflexné pásky, na ktorých je logo politickej strany, alebo meno a priezvisko kandidáta. Rovnako tak nie je volebnou korupciou guláš, alebo párky na mítingu, pivo, kofola," tvrdil.
Rozdiel je podľa neho v tom, že pri volebnej kampani nie je upomienkový predmet prostriedkom ako prinútiť, alebo primäť voliča aby volil. "To je len určitý sprievodný jav, aby sa míting spravil príjemnejším a aby takýto upomienkový predmet prípadne pripomenul politickú stranu. Ale pri volebnej korupcii ide o konanie, ktoré už bezprostredne a priamo ovplyvňuje rozhodnutie voliča. Spravidla sa to deje vo veľmi krátkej dobe pred volebným aktom. Je tam spravidla aj prvok kontroly, čo je v priamom rozpore s princípom tajnosti volieb," zdôraznil M. Žilinka.
Ján Slota hovorí o postupnom odchode
Predseda SNS Ján Slota sa v uplynulých dňoch viackrát nechal počuť, že chce postupne skončiť v politike. „Po určitej dobe, ale najneskôr do konca tohto roku, sa vzdám funkcie poslanca. Budem sa venovať len vedeniu SNS ako predseda. Ale už ako 60–ročný nechcem byť v politike. Mám 58 rokov. V septembri budem mať 59. Tým som povedal všetko,“ povedal pre dnešné Hospodárske noviny. Kto by sa mohol stať jeho nástupcom, nedoplnil.
J. Slota odkazuje voličom, že v politike bude aj nebude. Strana tak môže hľadať voličov aj medzi priaznivcami J. Slotu aj medzi jeho odporcami.
Bratislava nie je Mníchov
Deň po proteste proti kauze Gorila sa v sobotu na bratislavskom Námestí SNP konal aj míting Slovenskej pirátskej strany (jej členovia kandidujú za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti) proti zmluve ACTA. Na demonštráciu prišlo podľa portálu Topky.sk zhruba 200 ľudí. Podobné akcie prebiehali aj v iných mestách - v Mníchove protestovalo 16-tisíc ľudí, v Sofii 4 000.
Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.
Ilustračné foto -SITA / Marián Peiger, Foto - SITA / Diana Černáková; Ilustračné foto na titulke - SITA / Marián Peiger