Podniky by sa mohli v pondelok dozvedieť, ako im stúpnu ceny za energie v budúcom roku. Domácnosti by to mali vedieť o týždeň. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedol predseda parlamentu Boris Kollár. Richard Sulík tvrdí, že ceny energií vôbec nemuseli rásť, keby vláda dokončila to, čo on začal na ministerstve hospodárstva.
Rast cien by nemal byť deštrukčný
Kollár presné navýšenie cien energií povedať nevedel. Môže to byť podľa neho v priemere 20 eur mesačne pre domácnosť. V pondelok zasadne tripartita a určia strop elektrickej energie pre priemysel. Tvrdí, že to bude cena, ktorú priemyselný sektor bude schopný zvládnuť a prežije.
Domnieva sa, že domácnostiam, ktoré kúria plynom, svietia a varia na elektrine, by nemala cena elektrickej energie stúpnuť. Ide napríklad o ľudí žijúcich v paneláku. Ľudia, ktorí používajú viac elektriny, pocítia podľa Kollára mierny nárast cien. Môže to byť desať až 15 eur. Tí, ktorí majú dom, musia podľa Kollára počítať s vyšším navýšením cien. „Môžem ubezpečiť domácnosti, že nárast elektrickej ceny nastavíme tak, aby aj ekonomika prežila, aby sme to ustáli," skonštatoval Kollár.
Sulíkovo sklamanie a kritika
Sulíka mrzí, že sa koalícia odklonila od cieľa šetriť 15 percent elektriny. Tým, ktorí by sporili, by cena za elektrinu nestúpla vôbec. „Takto to bolo nastavené, stačilo to dokončiť. Mňa mrzí, že just to museli spraviť inak," poznamenal Sulík. Zároveň poukázal, že európske ceny elektriny a plynu idú v posledných týždňoch výrazne dole.
Návrh vracať 20 percent hodnoty tržieb z bločkov z gastroprevádzok ohodnotil Sulík ako ďalšiu „atómovku" ministra financií Igora Matoviča. Myslí si, že to povedie k nárastu cien. Navrhuje preto zníženie DPH pre gastro na 10 percent. Súhlasí s tým aj Kollár. Ak takýto návrh príde z vlády, zahlasuje za neho. „Keby sa znížila DPH na 10 percent, tak aj ten gastro priemysel prestane blbnúť, vymýšľať tajné kasy, prestane odžubávať a začne platiť dane," zhodnotil Kollár. Matovičov návrh považuje za komplikovaný.