Daňový poradca spoločnosti Martin Jakubec upozorňuje, že problém s úhradou faktúr ovplyvňuje fungovanie podnikateľského prostredia a finančné toky medzi firmami. „Samotná DPH z neuhradených faktúr predstavuje pre spoločnosť čistú stratu,“ hovorí M. Jakubec.
Na rozdiel od väčšiny štátov EÚ na Slovensku podľa spoločnosti neexistuje právna úprava, ktorá by umožňovala si odvedenú daň vyžiadať späť. To automaticky neznamená, že podnikateľ nemá nárok na vrátenie DPH z nezaplatených faktúr. Daňoví poradcovia vysvetľujú, že DPH je daň, ktorá má byť pre podnikateľa neutrálna.
Daňový úrad preto nemôže od podnikateľa vybrať sumu DPH vyššiu než je suma, ktorá bola podnikateľovi skutočne zaplatená.
„Smernica EÚ o DPH stanovuje, že DPH sa má odviesť zo skutočne prijatej protihodnoty. V prípadoch, keď daň bola štátu odvedená, ale napokon neprišlo k úhrade faktúry za dodanie tovaru, musí existovať možnosť opravy a vrátenia samotnej DPH,“ tvrdí M. Jakubec.
Slovenská legislatíva tak podľa LeitnerLeitner nie je v súlade s právom EÚ, keďže neumožňuje opravu základu dane z dôvodu nezaplatených faktúr a ani neobsahuje žiadne špeciálne pravidlá. Na druhej strane však existujú viaceré rozhodnutia Súdneho dvora EÚ, ktoré hovoria, že štát musí umožniť vrátenie DPH, ktorú odberateľ neuhradil.
„Dodávateľ má právo požiadať o vrátenie DPH z dôvodu neuhradených faktúr, aj keď slovenská legislatíva postup neupravuje. Firma však musí dostatočne preukázať, že dlžná suma je od odberateľa nevymožiteľná,“ tvrdí M. Jakubec.
Pravidlá pre vrátenie DPH pri neuhradených faktúrach sú stále nejasné. Firmy tak majú väčšiu voľnosť pri oprave DPH z dôvodu neuhradených faktúr. Podľa daňových poradcov nemôže daňový úrad odmietnuť vrátiť DPH z dôvodu neuhradených faktúr, ak je dostatočne preukázané, že pohľadávka zanikla, respektíve s vysokou pravdepodobnosťou uhradená nebude.