Írsko je jednou z mála krajín, ktoré ešte nepodpísali dohodu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) o zavedení minimálnej globálnej dane z príjmu nadnárodných spoločností na úrovni najmenej 15 percent. Pre tzv. zelený ostrov by to znamenalo zvýšenie firemnej dane zo súčasných 12,5 percent. Práve nízka daň prilákala do Írska množstvo veľkých korporácií a založili si tam európske sídlo.
Írsku sa preto návrh novej dane nepáči, zvlášť výraz, že jej sadzba má byť „minimálne" 15 percent.
Minister životného prostredia Ryan v rozhovore pre rádio RTÉ povedal, že konečné rozhodnutie prijme vláda vo štvrtok (7. 10.). Podľa neho minister financií Donohoe v tejto záležitosti odviedol „naozaj dobrú prácu". Pre povesť Írska je však dôležité, aby podpísalo návrh daňovej reformy z dielne OECD.
Plán reformy globálnych pravidiel dane z príjmu právnických osôb zatiaľ podpísalo 130 krajín a jurisdikcií. Jej cieľom je modernizovať a stabilizovať zastaraný spôsob výpočtu a vyberania daní od nadnárodných spoločností.
Dohodu, ktorá má zabrániť umelému znižovaniu daňového zaťaženia veľkými nadnárodnými spoločnosťami, podporili aj skupiny krajín G7 a G20. Nové pravidlá povedú k presunutiu časti daní zo ziskov veľkých korporácií tam, kde boli vygenerované, a nielen tam, kde majú oficiálne sídlo.
Podpis Írska, jednej z krajín, ktoré najviac ťažili z nízkych daní, by bol veľkým impulzom pre projekt minimálnej globálnej dane.
Pre nadnárodné spoločnosti ako Google, Facebook a Apple priamo pracuje viac ako jeden z 10 írskych zamestnancov.
Írsko je de facto „offshorovou lokalitou" pre podnikateľov z východnej Európy a strednej Ázie. Upozornili na to aj investigatívni novinári, ktorí analyzovali uniknuté dokumenty označované ako Pandora Papers. Na jednu prázdnu kanceláriu v Dubline je podľa denníka Irish Times v súčasnosti registrovaných 813 spoločností s ručením obmedzeným.