Dozorujúcim prokurátorom bol v prípade Gorily špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. M. Gajdoš poskytol rozhovory Denníku N a portálu Aktuality.sk.
T. Gašpar poprel, že by „bránil alebo usmerňoval“ proces vyšetrovania v rámci tímu Gorila. Vo veci už podal aj trestné oznámenie, dodal, že podľa jeho informácií už mal byť bývalý šéf tímu aj vypočutý. „Jediný, kto mohol mariť vyšetrovanie, v zmysle zrušiť ho, bol dozorujúci prokurátor.“
Policajný prezident zároveň potvrdil opakované stretnutie seba, ministra vnútra Roberta Kaliňáka s M. Gajdošom počas niekoľkých rokov. Na otázku, či je bežné, že sa minister vnútra stretáva s vyšetrovateľmi, uviedol, že to „nie je bežné“ a že za jeho pôsobenia ako šéfa polície „žiaden minister nezasahoval a nevstupoval do policajného vyšetrovania“.
Podľa názoru policajného prezidenta M. Gajdoš porušil povinnosť mlčanlivosti a spochybnil aj jeho tvrdenia o tom, že členom jeho tímu viackrát napriek prísľubu odopreli zvýšenie osobných príplatkov. Dodal, že ich opakovane podpísal, dokonca aj samotnému Gajdošovi.
Na otázku, ako hodnotí pravdivosť spisu, zopakoval, čo už povedal v minulosti, že si myslí, že ide o subjektívny názor vyšetrovateľa.
Tím poverený vyšetrovaním takzvaného spisu Gorila funguje päť rokov, počas nich uzatvoril 17 čiastkových prípadov. T. Gašpar vyzval M. Gajdoša na ich odpočet namiesto obviňovaní.
M. Gajdoš v rozhovoroch uviedol, že vyšetrovanie korupcie a kauzy Gorila blokuje špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a sekunduje mu pritom policajný šéf Tibor Gašpar. Rozhovory poskytol po tom, čo nedávno odišiel z polície. Gorila je názov spisu, ktorý sa pred piatimi rokmi objavil na internete, týka sa finančnej skupiny Penta, jej kontaktov na politikov a vplyvných ľudí.
Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu v ňom hovorí, že spory so špeciálnym prokurátorom mal od začiatku. „Chcel som robiť úkony, ktoré on považoval za zbytočné. Namiesto rozumnej argumentácie často zvyšoval hlas, používal expresívne výrazy,“ uviedol pre Denník N.
Napríklad podľa M. Gajdoša zdržiaval odoslanie právnej pomoci do zahraničia a v niektorých konaniach blokoval dokazovanie. „Pri niektorých úkonoch nás kritizoval, že ideme nad rozsah vecí a skutku. Opakovane sa mu nepáčilo skúmanie majetkových pomerov,“ dodal.
D. Kováčik podľa expolicajta nechcel umožniť ani výsluch premiéra Roberta Fica, na ktorý on videl dôvody. „Robert Fico sa verejne vyjadroval, že pri privatizáciách strategických podnikov za Dzurindovej vlády došlo k rozdeľovaniu provízií. A to sú skutky, ktoré sme vyšetrovali. Druhý dôvod je ten, že je tam spomínaný ako návštevník bytu, a považujem za dôležité skúmať aj autenticitu spisu a to, či sa dotyční naozaj rozprávali o tom, čo sa neskôr malo udiať,“ vysvetlil pre Denník N.
S Kováčikovým postupom podľa M. Gajdoša súhlasil aj policajný prezident T. Gašpar. Ten sa podľa neho hneď po svojom nástupe do funkcie vyjadril, že „keď som ako vyšetrovateľ začal nejaké trestné stíhanie, tak ho budem aj zastavovať.“ V lete 2012 ho mal policajný šéf stiahnuť z dovolenky, v jeho kancelárii už sedel prokurátor D. Kováčik. „Bavili sme sa aj o spôsobe zabezpečenia dôkazov v jednom prípade korupcie. Ja som presadzoval komplexnejší prístup, vrátane preverenia majetkových pomerov podozrivých. Kováčik však tvrdil, že je to zbytočné, takto sa vraj korupcia nevyšetruje“ poznamenal pre Aktuality.sk.
TREND a TREND.sk patria do vydavateľského domu News and Media Holding, ktorý patrí do portfólia finančnej skupiny Penta.