Obyvatelia Slovenska považujú za najviac diskriminované skupiny Rómov a LGBTI+ ľudí.

Vyplynulo to z prieskumu zo série prieskumov Ako sa máte Slovensko?, ktorý iniciovala prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame, Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied a Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Prieskum vykonali od 27. apríla do 9. mája na vzorke tisíc respondentov.

Diskriminácia aj pre farbu pleti

Výsledky prieskumu ukazujú, že takmer 62 percent obyvateľov Slovenska si myslí, že diskriminácia na základe príslušnosti k rómskej minorite je najrozšírenejšia.

Po nej nasleduje diskriminácia na základe sexuálnej orientácie, ktorú označilo 54,2 respondentov.

Približne 52 percent považovalo za rozšírenú diskrimináciu voči transrodovým osobám, pričom podľa tretiny respondentov sa tento typ diskriminácie vyskytuje sporadicky.

Prieskum ukázal, že takmer polovica slovenských občanov považuje za rozšírenú diskrimináciu na základe farby pleti.

Väčšia ohľaduplnosť

Ako z prieskumu ďalej vyplynulo, diskrimináciu ako rozšírenú vnímali najmä voliči hnutia Progresívne Slovensko a strany Sloboda a Solidarita, ako aj mladší respondenti.

Agentúra Seesame informovala, že v porovnaní s rokom 2019 sa obyvatelia Slovenska stali citlivejší voči diskriminácii a vo väčšej miere uznávajú, že isté skupiny ľudí sú na Slovensku diskriminované.

Ako priblížila Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, zásadnejší posun nastal v prípade vnímania LGBTI+ ľudí. „Rozšírenosť diskriminácie gejov a lesieb v roku 2019 vnímala iba štvrtina respondentov a diskrimináciu voči transrodovým ľuďom považovala za rozšírenú iba pätina respondentov," informovala Lášticová.

Ďalšie dôležité správy

FILE- In this Aug. 30, 2012, file photo, a tour group walks through the campus of Harvard University in Cambridge, Mass. A report released Tuesday, Jan. 26, 2016, shows a drop in college endowment growth during the school year ending June 30, 2015, after two years of strong gains. Harvard University stayed atop the list, followed by Yale University and the University of Texas system. At nearly 300 colleges in the study, endowments shrank last year.  (AP Photo/Elise Amendola, File)
Neprehliadnite

Najvyšší súd USA: Pozitívna rasová diskriminácia na univerzitách je protiústavná