Podľa prognóz Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) klesne ťažba ruskej ropy do februára o 1,9 milióna barelov za deň. Má k tomu dôjsť po tom, čo embargo EÚ na dovozy surovej ropy a rafinovaných ropných produktov z Moskvy nadobudne účinnosť, píše The Financial Times.
Tento pokles je v porovnaní s úrovňami spred začiatku vojny na Ukrajine menší, než IEA predpovedala v marci. Podľa vtedajších prognóz agentúra očakávala pokles o 3 milióny barelov za deň. Nový odhad však aj napriek tomu poukazuje na vplyv, ktorý by zákaz EÚ mohol mať v prípade, že by došlo k presmerovaniu výrazného objemu na iné trhy.
Rusko v auguste vyprodukovalo takmer 11 miliónov barelov surovej ropy a ropných produktov za deň, čo predstavuje iba mierny pokles oproti úrovniam spred jej invázie na Ukrajinu. IEA očakáva, že v decembri toto číslo klesne na 10,2 milióna barelov za deň a vo februári 2023 na 9,5.
Dopyt bude stúpať
Presmerovanie tokov do Indie, Číny a Turecka zmiernilo straty Kremľa aj napriek poklesu vývozov do Európy, Spojených štátov, Japonska a Kórey. Keď však embargo EÚ nadobudne účinnosť, IEA očakáva, že ropa v objeme 1,4 milióna barelov za deň a ropné produkty v objeme 1 milión barelov za deň si budú musieť nájsť nový domov.
Paradoxom je, že odhadované príjmy Moskvy z vývozu klesli o 1,2 miliardy dolárov aj napriek tomu, že Rusko v auguste celkovo vyviezlo za deň o 220-tisíc barelov ropy viac. Za tento nepomer môžu nižšie ceny surovej ropy vo svete.
Podľa odhadov stúpne celosvetový dopyt po rope o 2 milióny barelov za deň. Celkový dopyt sa teda bude pohybovať na úrovni 99,7 milióna barelov. Budúci rok sa má zvýšiť o ďalších 2,1 milióna barelov, čím prekoná úrovne spred pandémie, uzatvára The Financial Times.