S Južnou Kóreou zdieľame spoločné hodnoty, ako sú demokracia, voľný trh a právny štát. Čelíme ale aj rovnakým výzvam, medzi ktorými je aj tzv. zelená transformácia. Povedal to vo štvrtok v Budapešti predseda vlády SR Eduard Heger po stretnutí predsedov vlád Vyšehradskej štvorky (V4) s prezidentom Kórejskej republiky Mun Če-inom.
Išlo už o druhú schôdzku predsedov vlád Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska s juhokórejským prezidentom.
Dôležitá je oceľ
Heger podčiarkol, že pre Slovensko je dôležitá výroba ocele, pričom Južná Kórea je šiestym najväčším výrobcom ocele na svete; aj kórejský pomer priemyslu k hrubému domácemu produktu je podobný ako na Slovensku (30 percent). Kóreu so SR podľa premiéra spája aj podobný národný energetický mix a postoj k atómovej energii.
Slovensko prispeje do Medzinárodného vyšehradského fondu o pol milióna eur viac
Spoločnou výzvou je podľa jeho slov aj boj proti ochoreniu COVID-19. Pripomenul, že v začiatkoch pandémie Slovensko využilo kórejské testy a ochranné pomôcky proti šíreniu koronavírusu.
Kórea ako piaty najväčší investor
Slovenský premiér pripomenul, že na Slovensku pôsobí viac než 100 juhokórejských spoločností. Kórejská republika je piatym najväčším investorom v SR a vôbec najväčším investorom spomedzi ázijských štátov, pričom podobná situácia je aj v ostatných krajinách V4.
Ako dodal, hlavnými oblasťami ďalšej možnej spolupráce sú elektromobilita, vodíková mobilita, robotizácia, výroba batérií a polovodičov.
Sísí chce udržať Egypt nepriepustný pre ilegálnu migráciu, hovoril o tom s Orbánom aj Hegerom
„Budeme radi, keď aj na Slovensku budeme môcť privítať prvý elektromobil z kórejských automobiliek,“ podotkol Heger.
Uhlíková neutralita je výzvou
Veľkou výzvou budúcnosti, o ktorej rokovali účastníci budapeštianskej schôdzky, je tzv. uhlíková neutralita, na ktorú však bude podľa Hegera potrebné vynaložiť veľké finančné prostriedky.
Lídri hovorili aj o vzájomnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja, ktorá podľa slovenského premiéra môže byť prínosom pre všetky zúčastnené krajiny.
Krajiny vyšehradského zoskupenia i Južnú Kóreu charakterizovala po studenej vojne rýchla demokratizácia a ekonomický rozvoj, povedal Mun Če-in. Podčiarkol, že pre Kórejskú republiku sú krajiny V4 dôležitými obchodnými partnermi a významnými investičnými cieľmi.
Výmena tovarov narástla
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán zdôraznil, že v uplynulých piatich rokoch vzájomná výmena tovaru medzi krajinami V4 a Kórejkou republikou vzrástla o 40 percent, pričom zaznamenala rast aj vo vlaňajšom "čiernom roku" svetovej ekonomiky.
V4 zintenzívni obrannú spoluprácu a pripravuje spoločnú vojenskú jednotku
Podľa jeho slov premiéri vyšehradského zoskupenia požiadali juhokórejského prezidenta, aby jeho krajina pozorne sledovala ich najväčší hospodársky projekt - vybudovanie 800 kilometrov dlhej vysokorýchlostnej železničnej trate spájajúcej krajiny V4. „Dúfam, že táto investícia vzbudí pozornosť kórejského priemyslu,“ dodal Orbán.
Posilnenie svetovej ekonomiky
Podľa českého premiéra Andreja Babiša sa krajiny V4 usilujú o to, aby vzrástla konkurencieschopnosť Európy a aby sa posilnila jej úloha vo svetovej ekonomike, v čom je významným prvkom aj budovanie vzťahov s Južnou Kóreou.
Predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki vzdvihol význam spolupráce zoskupenia V4 so Soulom najmä v oblasti inovatívnych technológií.