NATO by sa malo snažiť zvýšiť bezpečnosť v indicko-tichomorskom regióne, povedala ministerka Liz Trussová a osobitne zvýraznila potrebu ochrany Taiwanu pred Čínou, píše Politico.
Vo svojom stredajšom príhovore týkajúcom sa zahraničnej politiky Spojeného kráľovstva povedala, že Spojené kráľovstvo odmieta „falošnú možnosť výberu medzi euroatlantickou bezpečnosťou a indicko-tichomorskou bezpečnosťou“ v prospech „globálneho NATO“.
„Mám tým na mysli, že NATO musí mať globálny ráz, byť pripravené riešiť globálne hrozby,“ povedala Trussová. „Potrebujeme zabrániť hrozbám v indicko-tichomorskej oblasti, pričom budeme spolupracovať so spojencami, akými sú Japonsko a Austrália, s cieľom zaistiť, že Tichomorie je chránené. Musíme zaistiť, že demokracie, akou je Taiwan, sú schopné brániť sa“, dodala.
Nový strategický koncept NATO
Západné krajiny tvrdia, že ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi nemožno dovoliť vyhrať vojnu na Ukrajine. Takisto to nesmie vyzerať tak, že si môže beztrestne dovoliť vtrhnúť na inú krajinu, keďže by to mohlo povzbudiť Čínu v agresii voči Taiwanu.
Trussovej prejav niesol podobný odkaz ako prejav britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý vo februári predniesol na konferencii o bezpečnosti v Mníchove.
S prejavom prišla v čase, keď členské štáty NATO rokujú o novom „strategickom koncepte“ aliancie, ktorý stanovuje jej misiu pre nadchádzajúce desaťročie a má byť odsúhlasený na ďalšom summite NATO, ktorý sa bude konať 29. – 30. júna v Madride.
Medzi členmi aliancie sa živo diskutuje o tom, koľko dôrazu by mal tento nový dokument klásť na bezpečnostné hrozby, ktoré v indicko-tichomorskej oblasti predstavuje Čína.
Vyzvala k zvýšeniu pomoci
Trussová medzitým vyzvala západných spojencov, aby dodali na Ukrajinu vojnové lietadlá, pričom argumentovala tým, že jej vojna proti Rusku je aj „našou vojnou“, pretože víťazstvo Ukrajiny je „strategicky nutné pre nás všetkých“.
Dodala, že musíme načrieť hlboko do našich inventárov a zvýšiť výrobu.