Spojené štáty vyjadrili v noci na štvrtok ľútosť v súvislosti s rozhodnutím Číny zastaviť bilaterálne rokovania o nešírení jadrových zbraní a kontrole zbraní. Čína ako dôvod pre svoj krok uviedla predaj zbraní Taiwanu zo strany USA.

„Tento krok, ktorý urobili v Pekingu, je nešťastný,“ povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Matthew Miller.

„Čína sa rozhodla nasledovať príklad Ruska, keď tvrdí, že angažovanosť v oblasti kontroly zbrojenia nemôže pokračovať, keď sú v bilaterálnom vzťahu iné výzvy,“ povedal Miller.

Podľa Millera „tento prístup podkopáva strategickú stabilitu. Zvyšuje riziko dynamiky pretekov v zbrojení.“

Spojené štáty a Čína viedli v novembri ojedinelé rozhovory o kontrole jadrových zbraní, ktoré boli súčasťou snahy zmierniť nedôveru pred samitom medzi prezidentmi Joe Bidenom a Si Ťin-pchingom.

Ďalší dialóg odvtedy nebol verejne ohlásený, pričom Biely dom v januári nabádal Peking, aby reagoval „na niektoré z našich zásadnejších myšlienok o znižovaní rizika“.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že nedávny americký predaj zbraní samosprávnemu Taiwanu „vážne podkopáva politickú atmosféru pre pokračovanie konzultácií o kontrole zbrojenia medzi oboma stranami“.

Spojené štáty v roku 1979 nadviazali diplomatické vzťahy s Čínskou ľudovou republikou a uznali Peking ako jedinú zákonnú vládu Číny, ale zostali najdôležitejším partnerom Taiwanu a najväčším dodávateľom zbraní, čo vyvoláva opakované odsúdenia zo strany Číny.

„Bohužiaľ, pozastavením týchto konzultácií sa Čína rozhodla nepokračovať v úsilí, ktoré by zvládlo strategické riziká a zabránilo nákladným pretekom v zbrojení,“ povedal Miller.

Ďalšie dôležité správy

WA 30 Peking -  Na snímke nový čínsky premiér Li Čchiang, jeden z najvernejších spojencov čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, gestikuluje počas príhovoru na slávnostnom zasadnutí čínskeho parlamentu v sobotu 11. marca 2023.   Li, bývalý líder Šanghajskej strany, ktorý na jar minulého roka dohliadal na tvrdý dvojmesačný lockdown mesta, bol v sobotu parlamentom vymenovaný ako nástupca odchádzajúceho premiéra Li Kche-čchianga. Stalo sa tak deň po tom, ako 69-ročný čínsky vodca Si Ťin-pching získal
Neprehliadnite

Peking kontra clá Západu. Li Čchiang varoval pred oddelením svetových ekonomík