Význam Ruska na trhu Európskej únie so skvapalneným zemným plynom sa zvyšuje, aj keď región zvažuje, ako dodávky z tejto krajiny obmedziť. Za deväť mesiacov tohto roku podiel Ruska na dovoze LNG do EÚ vzrástol na 20 percent, zatiaľ čo v rovnakom období vlani predstavoval 14 percent. Celkový dopyt po LNG však klesol. V správe to uviedla Agentúra EÚ pre spoluprácu energetických regulačných orgánov (ACER).
Rast upozorňuje na energetickú bilanciu Európy viac ako dva roky po začatí ruskej invázie, ktorá vyvolala krízu v dodávkach plynu. Rusko už síce nie je hlavným dodávateľom plynu do EÚ, keďže väčšina dodávok potrubím je zastavená či prerušená, LNG z Ruska však zostáva dôležitou súčasťou energetickej bezpečnosti Európy.
V treťom štvrťroku klesol celkový dovoz LNG do EÚ o 23 percent na najnižšiu úroveň od roku 2021. To znamená, že rastúci podiel Ruska je súčasťou „menšieho koláča“. Skvapalnený zemný plyn zo Spojených štátov amerických si podľa správy tento rok drží zatiaľ stabilný podiel okolo 45 percent, podiel Kataru klesol na 12 percent.
Skvapalnený plyn z Kataru smeroval prednostne do Ázie, pretože tankery sa vyhýbali tranzitu cez Červené more. Príčinou sú aj naďalej útoky jemenských povstalcov Hútiov na obchodné plavidlá. Zmena obchodných tokov tiež umožnila, aby sa na európsky trh dostalo viac ruského LNG.
EÚ sa teraz snaží prísť na to, ako znížiť závislosť od ruského plynu, keď dodávky do regiónu stále prúdia. Na konci roka vyprší zmluva o tranzite plynovodom cez Ukrajinu a úradníci skúmajú možnosti, ako tieto dodávky nahradiť. EÚ sa tento rok prvýkrát dohodla na uvalení obmedzených sankcií na LNG z Ruska.
Podiel EÚ na celosvetovom dovoznom trhu LNG sa v treťom štvrťroku znížil na 18 percent z 24 percent vlani. Európsky trh s plynom je relatívne vyvážený a odberatelia v regióne sa vyhýbajú súťaži o spotové dodávky, ktoré sú drahšie.