Každý ôsmy mladý Slovák nepracuje ani sa nevzdeláva. Podiel mladých ľudí od 15 do 29 rokov, ktorí nepracujú ani sa nezúčastňujú na vzdelávaní v akejkoľvek forme, bol na Slovensku v minulom roku na úrovni 12,3 percenta. Medziročne je to o necelé dva percentuálne body menej. Informovala o tom Slovenská sporiteľňa.
Mladé ženy sú touto skúsenosťou zasiahnuté častejšie, týka sa to približne 14 percent z nich, u mladých mužov ide o necelých 11 percenta. Môže ísť o krátkodobo či dlhodobo nezamestnaných, mladých nepracujúcich pre zdravotné znevýhodnenie, odradených od hľadania práce či nepracujúcich v dôsledku rodinných povinností. V roku 2021 nepracovali tri percentá mladých žien na Slovensku vo veku 15 až 24 rokov práve kvôli rodinným povinnostiam.
Hodnoty kategórie mladých ľudí, ktorí nepracujú ani sa nevzdelávajú, sú tesne nad úrovňou priemeru Európskej únie, kde podiel dosahuje necelých 12 percent. V Rumunsku je necelých 20 percent mladých, ktorí nepracujú a ani sa nevzdelávajú, v Holandsku je podiel mladých v tejto kategórii na úrovni štyroch percent. V štyroch európskych krajinách bol počet mužov v tejto kategórii vyšší než v kategórii žien, a to v Luxembursku, Fínsku, Belgicku a Estónsku.
„Z ekonomického hľadiska majú mladí ľudia v tejto kategórii väčšiu pravdepodobnosť nezamestnanosti aj v budúcnosti, a to dokonca aj na horizonte piatich či desiatich rokov. Ak si aj prácu nájdu, často ide o nízkokvalifikované pozície, čo zároveň ničí aj ich vyhliadky na ďalší rast miezd,“ uviedla banka.
Štúdie zároveň uvádzajú, že nezamestnaní mladí muži mali trikrát vyššiu pravdepodobnosť mať depresie než ostatní rovesníci. Častejšie sa tiež prejavuje celková nespokojnosť so životom.
Mladí v tejto kategórii vo veku 18 až 19 rokov majú podľa Slovenskej sporiteľne tiež o 28 percent vyššiu šancu, že budú o päť rokov nezamestnaní. Mladí nezamestnaní majú tiež väčšiu tendenciu užívať alkohol či drogy.