Za uplynulú dekádu podiel environmentálnych daní v daňovom mixe Slovenska dlhodobo klesal. V roku 2022 tak bol o 2,4 percentuálneho bodu nižší ako v roku 2013. Poukázal na to Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA) s tým, že Európska komisia odporúča SR naopak intenzívnejšie využívanie týchto daní.

V pomere k hrubému domácemu produktu je podiel príjmov z environmentálnych daní stabilnejší, okolo dvoch percent, hoci v roku 2022 aj ten medziročne klesol o 0,38 percentuálneho bodu. „V absolútnom vyjadrení príjmy z environmentálnych daní klesli v roku 2022 medziročne o 196 miliónov eur na 2,2 miliardy eur, čiže o osem percent,“ vyčíslil ISA.

Priblížil, že najväčšiu časť príjmov z environmentálnych daní tvorí daň z energie (89 percent). Ide o jednu z najvyšších hodnôt v Európskej únii. Naopak, podiel príjmov z dane zo znečistenia (napríklad za skládkovanie) a zo zdrojov, kam patrí napríklad ťažba nerastných surovín, je menší ako jedno percento. Daň z dopravy tvorí na Slovensku deväť percent, čo je výrazne menej ako priemer EÚ (19 percent), ale aj oproti Maďarsku (28 percent) či Rakúsku (42 percent).

„Pre zvýšenie podielu environmentálnych daní na HDP a na daňovom mixe odporúča Európska komisia Slovensku viac stimulovať ekologické inovácie a investície prostredníctvom grantov a daňových úľav,“ doplnil inštitút.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Slovenské mzdy rastú najpomalšie vo V4, ich zvyšovaniu bráni aj daňovo-odvodové zaťaženie