Podiel amerického dolára na svetových devízových rezervách sa v druhom kvartáli nezmenil, uviedol Medzinárodný menový fond (MMF). Na americký dolár pripadalo v druhom štvrťroku v rámci globálnych devízových rezerv nahlásených MMF 58,9 percenta rovnako ako v prvých troch mesiacoch tohto roka, ukázali v piatok údaje fondu. Pohľadávky v amerických dolároch v druhom štvrťroku vzrástli o 0,8 percenta, v medziročnom porovnaní však klesli o jedno percento.
Podiel eura na svetových devízových rezervách sa v druhom kvartáli mierne zvýšil na 19,9 percenta z 19,8 percenta v predchádzajúcich troch mesiacoch. Pohľadávky v eurách v uplynulom štvrťroku medzikvartálne vzrástli o jedno percento a medziročne o dve percentá.
„Dolár zostáva dominantnou menou v devízovom a medzinárodnom financovaní. Jeho podiel na mimoburzových devízových transakciách zostal pozoruhodne stabilný," uviedol analytik pre rozvíjajúce sa trhy investičnej firmy abrdn Michael Langham v jednom zo svojich najnovších príspevkov o budúcnosti dolára.
Poukázal však na to, že podiel dolára na devízových rezervách má „postupný klesajúci trend" a za posledných 20 rokov sa znížil o viac ako desať percentuálnych bodov. Podľa neho bol tento posun z veľkej časti spôsobený presunom do iných mien rozvinutých ekonomík, ako sú euro, britská libra, kanadský dolár a austrálsky dolár. Takisto sa zvýšil podiel čínskeho jüanu, ale z veľmi nízkeho základu.
Globálne devízové rezervy, ktoré sa vykazujú v amerických dolároch, predstavujú aktíva centrálnych bánk držané v rôznych menách, ktoré sa používajú napríklad na krytie ich záväzkov. Centrálne banky niekedy využívajú svoje devízové rezervy na podporu svojich mien.