Európska únia podľa neho začne zo Spojených štátov nakupovať „veľa sóje“ a dovážať bude tiež viac amerického skvapalneného plynu. J.-C. Juncker stretnutie označil za konštruktívne a uviedol, že sa obe strany dohodli, že počas nadchádzajúcich rokovaní nebudú zavádzať nové clá.
Z nepriateľov blízki partneri
„Stretli sme sa tu v Bielom dome, aby sme zahájili novú fázu vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou, fázu blízkeho priateľstva, silných obchodných vzťahov, z ktorých budú ťažiť obe strany,“ uviedol na tlačovej konferencii Donald Trump.
Dodal, že ak sa USA a EÚ spoja, môžu urobiť svet lepším a bezpečnejším. Nedávno pritom americký prezident označil EÚ za jedného z jedného z mnohých nepriateľov, ktorých Spojené štáty majú, keď hovoril o tom, „čo nám robia v obchode“.
„Budeme tiež pracovať na tom, aby sme znížili bariéry a zvýšili obchod v službách, chemikáliách, liečivách, zdravotníckych výrobkoch a sóje,“ dodal americký prezident.
D. Trump sa s J.-C. Junckerom podľa svojich slov dohodol tiež na začatí rokovaní o znížení byrokracie vo vzájomnom obchode, ale aj na spoločnom úsilí o reformu Svetovej obchodnej organizácie (WTO). „Tiež vyriešime otázku ciel na oceľ a hliník a odvetné clá,“ zakončil D. Trump, bez toho aby oznámil podrobnosti.
Na stole je aj reforma WTO
J.-C. Juncker na tlačovej konferencii jeho slová potvrdil. „Ak jedna zo strán rokovania nezastaví, zdržíme sa uvalenia ďalších ciel a prehodnotíme existujúce clá na oceľ a hliník,“ povedal tiež predseda Európskej komisie bez uvedenia podrobností. „Bolo to dobré a konštruktívne stretnutie,“ dodal.
Na Twitteri neskôr napísal: „Prišiel som po dohodu, urobili sme dohodu. EÚ naďalej obhajuje voľný a spravodlivý obchod.“
Potlesk ekonomických poradcov počas tlačovej konferencie v Bielom dome. Zdroj: SITA / AP
„Obrátili sme list, dohodli sme sa na zjednodušení vzájomného obchodu, pozrieme sa na nulové cla na priemyselné výrobky, energiu a regulačnú spolupráci. Chceme tiež zintenzívniť prácu na reforme WTO,“ zhrnula výsledky rokovaní eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová, ktorá J.-C. Junckera do Washingtonu sprevádzala.
K výsledku rokovaní už obom politikom zagratuloval okrem iných aj nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier. „Dosiahnutý prelom, vďaka ktorému bude možné vyhnúť sa obchodnej vojne a zachrániť milióny pracovných miest! Skvelé pre svetové hospodárstvo,“ napísal na Twitteri.
Clám na motorky a džínsy by malo odzvoniť
Debata J.-C. Junckera s D. Trumpom sa sústredila na obchodný spor vyvolaný colným zaťažením európskych tovarov, ktorý mohol vyústiť v transatlantickú colnú a obchodnú vojnu.
D. Trump najprv uvalil clá na európsky hliník a oceľ, Brusel reagoval „odvetnými“ opatreniami, teda clami na dovoz najrôznejšieho amerického tovaru, vrátane džínsov, potravín či motocyklov Harley-Davidson.
Washington potom oznámil, že zvažuje, či neuvaliť vysoké clá na dovoz európskych automobilov. Európska komisia v reakcii na to podľa denníka Financial Times pripravovala súpis tovaru, ktorého by sa mohlo týkať prípadné druhé kolo colných opatrení.