Ministerstvu financií sa nepáči, že Európska komisia zaradila Slovensko medzi najrizikovejšie štáty únie z hľadiska dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Šéf rezortu Ján Počiatek v princípe nenamieta voči hodnoteniu, že demografický vývoj bude do budúcnosti zdroj napätia v rozpočte. No domnieva sa, že keby komisia používala korektnejšiu metodiku, Slovensko by si udržalo umiestnenie v skupine štátov so strednými rozpočtovými rizikami.
Problém vidí vo výpočte štrukturálneho deficitu, do ktorého vstupuje aj takzvaná produkčná medzera, teda rozdiel medzi skutočným a potenciálnym výkonom hospodárstva. Metodika, ktorú používa komisia, je podľa ministerstva vhodnejšia pre väčšie ekonomiky s dostatočnou históriou štatistických dát, ktoré do vzorca vstupujú. „Kvôli tejto metodike sme boli nervózni už pri hodnotení spôsobilosti zaviesť euro. No nechceli sme ísť do konfliktu s komisiou,“ hovorí J. Počiatek.
No tento raz je pripravený otvoriť celoeurópsku debatu a presvedčiť vládu únie, že sú vhodnejšie spôsoby výpočtu produkčnej medzery. Napríklad také, ktorých výsledkom by nebolo „nezmyselné“ tvrdenie, že slovenská ekonomika sa vlani prehrievala o osem a tento rok o jedno percento nad skutočný potenciál. Za nezmyselné tiež považuje, že lepšie hodnotenie dosiahlo Maďarsko, ktoré pritom v hodnotenom období rokov 2006 až 2008 na tom bolo rozpočtovo horšie.
Správa o dlhodobej udržateľnosti verejných financií sa spracúva raz za tri roky a má len informatívny a odporúčací charakter. Z jej ignorovania nehrozia žiadne konzekvencie. No rezortu financií dáva dôvod na nervozitu, lebo preradenie Slovenska do rizikovejšej kategórie je pred voľbami politicky citlivé.
Čo sa potvrdilo už v piatok ráno, keď na správu reagovala opozičná SDKÚ-DS tlačovou besedou. Poslanec Ivan Štefanec a ekonomický expert strany Eugen Jurzyca sa pýtali, ako sa využívajú peniaze, ktoré vláda Roberta Fica v rozpočte prerozdeľuje, keď reálny výsledok vidno akurát v podobe kritiky komisie.
E. Jurzyca pripustil, že nie všetky výpočty sú nutne bezchybné, no správu považuje len za jeden z prvkov dotvárajúcich celkovú mozaiku zlého hospodárenia. I. Štefanec pripomenul, že vlastný materiál ministerstva financií o programe stability do roku 2012 upozorňuje, že demografia je veľkým rizikom pre verejný rozpočet.
„Myslím si, že bez ohľadu na hranie sa s detailami metodiky výpočtu produkčnej medzery je komisia presvedčená, že došlo k nedostatočnej rozpočtovej konsolidácii,“ hovorí analytik Erste Bank Juraj Kotian. Inak by podľa neho Brusel v správe k začatiu procedúry nadmerného deficitu nepísal, že fiškálna politika v rokoch 2006 až 2008 bola „jasne“ procyklická.
Metodika s použitím takzvaného Kalmanovho filtra, ktorá by sa rezortu financií pozdávala ako presnejšia, je podľa J. Kotiana vhodná na menovo-politické účely. Pri určovaní citlivosti verejných financií na ekonomický rast a výpočte cyklickej časti deficitu sa mu zdá vhodnejšie rátať tak, ako to v súčasnosti robí komisia.
Foto na titulke - Andrej Balco