Ministerstvá už v tomto roku žiadne ďalšie rozpočtové škrty nečakajú. Povedal to po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu minister financií Ján Počiatek. Ako dodal, podľa analýz rezortu financií bola fiškálna politika v tomto roku proticyklická a expanzívna na úrovni 2,2 % hrubého domáceho produktu, čo zodpovedá aj požiadavkám Európskej únie na podporu hospodárstva v boji proti kríze. "Znižovanie rozpočtových výdavkov v tomto roku tak už nebude realizované a budeme sa sústreďovať na ďalšie roky," konštatoval Počiatek.

Ako dodal, základným cieľom, na ktorý sa teraz rezort financií sústredí, bude dosiahnutie ohlásenej úrovne fiškálnej konsolidácie. Podľa aktuálneho plánu chce totiž vláda znížiť deficit verejných financií z tohtoročných očakávaných vyše 6 % hrubého domáceho produktu cez 5,5-percentný schodok v roku 2010 a 4,2-percentný deficit v roku 2011 až na maastrichtské 3 % hrubého domáceho produktu v roku 2012. "Tento plán bude predmetom diskusií s Európskou komisiou, ktoré by mali vyústiť do ich zapracovania do Programu stability Slovenska na ďalšie roky," dodal Počiatek.

Napĺňanie ambiciózneho plánu ohláseného ministrom financií Počiatkom by sa tak malo začať už prípravou rozpočtu na budúci rok. Jeho návrh však stále nie je známy, aj keď podľa zákona o rozpočtových pravidlách mal byť predložený vláde už do 15. augusta. Minister totiž kabinet požiadal o predĺženie tejto lehoty až do konca septembra. Minister financií Ján Počiatek chce mať pri príprave rozpočtu k dispozícii čo najčerstvejšie dáta o vývoji hospodárstva na Slovensku ale aj u najväčších obchodných partnerov krajiny. Chce si tiež počkať na pravidelnú septembrovú aktualizáciu makroekonomických prognóz a prognóz daňových príjmov, ktoré by mali viac napovedať o budúcom vývoji hospodárstva a rozpočtových príjmov.

Počiatek však spolu s premiérom minulý týždeň ubezpečili, že základným nástrojom pri dosahovaní stanovených cieľov fiškálnej konsolidácie nebude zvyšovanie daní, ale radikálne okresávanie vládnej spotreby. Minister Počiatek zároveň prezentoval aj svoj zámer zjednodušiť a zefektívniť celú štruktúru vládnych inštitúcií, na čom by mal štát takisto získať či už efektívnejším fungovaním alebo predajom nehnuteľností. Zvyšovanie daní pripustil iba pri alkohole či hazardných hrách, čo sa potvrdilo aj v stredu schváleným zvyšovaním dane z liehu a zavedením novej dane na pokrové hry. Do systému rovnej 19-percentnej dane však vraj vláda zasahovať nechce.

Foto na titulke - Flickr.com