„NDS vykupovala, respektíve vykupuje pozemky na realizáciu kompenzačných opatrení len v rozsahu, ktorý vyplýval z návrhu kompenzačných opatrení, ktoré vypracovala odborne spôsobilá osoba v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Michaela Michalová.
Návrh kompenzačných opatrení schválili ešte začiatkom apríla 2017 v Bruseli zástupcovia Európskej komisie, ktorí o ňom rokovali s Ministerstvom životného prostredia SR a zástupcami NDS.
„S dokumentom súhlasili aj ochranárske združenia Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Bratislavské regionálne ochranárske združenie a Lesoochranárske zoskupenie VLK,“ doplnila M. Michalová.
Stiahnutie pôvodne predloženého návrhu vyvlastnenia, na ktorý liberáli taktiež poukázali, spoločnosť argumentuje zákonom. Ten totiž neumožňuje získať vlastníctvo k pozemkom pre kompenzačné opatrenia vyvlastnením.
„Jednoducho to zákon nepripúšťa, preto NDS v minulosti návrh na vyvlastnenie stiahla,“ podotkla M. Michalová s tým, že spoločnosť zároveň odmieta tvrdenia v súvislosti s cenami pozemkov. „Cena pozemku sa stanovuje na základe znaleckého posudku. NDS nevykúpila ani jeden meter štvorcový pozemku naviac, ako stanovuje odsúhlasený návrh kompenzačných opatrení,“ dodala.
Od roku 2014
Vyjadrenia o pochybnom kšeftovaní a miliónovom biznise „pod rúškom ochrany prírody a nevyhnutných dopravných riešení“ odmieta aj envirorezort.
„Riešenie kompenzačných opatrení sa ťahá od roku 2014. Je absolútne vylúčené, aby vtedy investor (NDS) kalkuloval s tým, ako dopadnú voľby 2016, a preto sa nedohodol s vlastníkmi,“ uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.
Dokazovať to má aj skutočnosť, že väčšina parciel, ktorá je predmetom majetkového vysporiadania, bola dohodnutá ešte pred nástupom súčasného vedenia rezortu životného prostredia.
Rezort taktiež potvrdzuje fakt, že dodatočné parcely, ktoré predložila NDS v roku 2017, po tom, ako sa mu za predchádzajúce roky nepodarilo dohodnúť s vlastníkmi v Čunove, posudzovali odborníci zo Štátnej ochrany prírody SR a nezávislí ornitológovia.
„Posudzovali ich rovnako ako v roku 2014 výlučne z hľadiska vhodnosti pre vzácne živočíchy,“ zdôraznil T. Ferenčák s tým, že cena pozemkov či majetkové vzťahy neboli predmetom posudzovania odborníkov na ochranu prírody, a to ani v roku 2014, ani v roku 2017.
Odvolanie riaditeľa
Opozičná SaS v piatok informovala, že žiada zastaviť výkup predmetných pozemkov. Podľa liberálov ide o nezákonný obchod bez územných rozhodnutí, s chybnými znaleckými posudkami a týkajúci sa aj pozemkov, s ktorými sa pôvodne na výkup ani nepočítalo.
NDS by mala pozemky vykúpiť od firmy ROT, ktorá už v minulosti za časť pozemkov pri rakúskych hraniciach dostala päť miliónov eur, podľa pripravovanej zmluvy by mala čoskoro dostať v rámci ďalšieho výkupu ďalších sedem miliónov eur.
Liberáli taktiež upozorňujú, že podpísanie kúpnej zmluvy sa pripravuje v čase, keď stále prebieha vyšetrovanie. Vlani v lete mali totiž podať na generálnu prokuratúru trestné oznámenie pre podozrenie z viacerých trestných činov. A to pre porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku, podozrenie z podvodu a z konania organizovanej skupiny.
Zároveň vyzvali ministra dopravy, aby odvolal riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti.