Tisíce ľudí sa stretlo na námestí SNP v Bratislave na pochode Za slušné Slovensko a dav sa presúval k budove Národnej rady SR.

V čele pochodu kráčali organizátori zhromaždenia Juraj Šeliga a Karolína Farská a spolu s ďalšími ľuďmi niesli transparent „Postavme sa za slušné Slovensko“. Organizátori ešte pred pochodom vyzvali ľudí, aby si rozsvietili mobilné telefóny, lampáše a baterky, pretože „svetlo vždy porazí tmu“. Niektorí ľudia držali transparenty, na ktorých vyzývali celú vládu k odstúpeniu.

Podľa Juraja Šeligu a Karolíny Farskej z iniciatívy Za slušné Slovensko je spoločný tlak potrebný až do momentu odsúdenia vraha a hlavne objednávateľa vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Požiadavkou pochodu Za slušné Slovensko je výmena vlády, keďže nová vláda premiéra Petra Pellegriniho podľa J. Šeligu nič neurobila, aby obnovila dôveru v štátnu moc, nezávislosť polície, prokuratúry, súdnictva.

Okrem Bratislavy sa konal protest aj v Košiciach, ktorý skončil okolo 20:00. Zúčastnilo sa na ňom podľa denníka SME približne 1 500 ľudí. V Banskej Bystrici sa demonštrácie zúčastnilo 300 ľudí.

Pochod Za slušné Slovensko: Nikam neodchádzame, kauzy sa zametajú pod koberec

Pochod Za slušné Slovensko v Bratislave Zdroj: TASR

Zametanie káuz pod koberec

Organizátori vyhlásili, že vnímajú štvrtkový zásah polície ako krok vpred a veria, že bude viesť k dolapeniu vrahov. „Jedným dychom však dodávame, že je kľúčové, aby sme poznali objednávateľov tejto ohavnej vraždy,“ zdôraznil jeden z organizátorov Juraj Šeliga.

Organizátori tiež pripomenuli, že od zostavenia vlády P. Pellegriniho prešlo pol roka, ale nemajú pocit, že by presadil kroky, ktoré by pomohli, aby ľudia opäť začali veriť v štátnu moc. Opäť spomenuli zametanie káuz pod koberec.

Kritizujú ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer-SD) pre kauzu únosu vietnamského občana. Ministerka vnútra ešte v stredu po rokovaní vlády uviedla, že vníma pochod ako prejavenie slobodnej vôle občanov demokratickej krajiny.

„Stojíme pred Národnou radou (SR), aby sme dokázali politikom, že oni majú slúžiť nám občanom a nie 'našim' ľuďom,“ vyhlásila ďalšia z organizátoriek Karolína Farská. J. Šeliga ďalej upozornil na dôležitosť voľby ústavných sudcov, pri ktorej musia byť občania ostražití. Politici chcú podľa neho na ústavný súd dosadiť ľudí, ktorí sú poslušní.

Pochod Za slušné Slovensko: Nikam neodchádzame, kauzy sa zametajú pod koberec

Pochod Za slušné Slovensko v Bratislave Zdroj: TASR

Nechcú obedy zadarmo

Pred budovou parlamentu okrem organizátorov vystúpili aj zástupcovia z oblasti kultúry, novinárskej obce či mimovládnych organizácií. Pripomenuli, že má zmysel protestovať, pretože len vďaka verejnému tlaku nastali doterajšie zmeny k lepšiemu.

„Nechcem obedy zadarmo, chcem vyriešenie vraždy,“ povedala Zuzana Petková, ktorá je riaditeľkou nadácie Zastavme korupciu. „Objednávateľ stále behá po slobode. Stále nemáme dôvod veriť v dobre fungujúcu políciu,“ pokračovala. Zamestnanie bývalých policajných funkcionárov u ministerky vnútra D. Sakovej považuje za výsmech.

„Čakali sme zmenu, veľkú a radikálnu, čakali sme vypočutie hlasu ľudí, viac otvorenosti a pokory. Dostali sme výsmech farmárom, kauzu únosu vietnamského občana cez Slovensko, podkurovanie xenofóbii, snahu o zabetónovanie našich ľudí vo funkciách v polícii a na ústavnom súde,“ povedal v príhovore komik Ján Gordulič.

Pochod Za slušné Slovensko: Nikam neodchádzame, kauzy sa zametajú pod koberec

Pochod Za slušné Slovensko v Bratislave Zdroj: TASR

Podľa odhadov polície prišlo pred budovu parlamentu 4 000 ľudí. Jedným z dôvodov iniciovania protestov bolo nedostatočné informovanie verejnosti a naťahovanie vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Ešte pred pochodom však vo štvrtok zadržali niekoľko podozrivých, z ktorých v piatok obvinili tri osoby za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a za ďalšie trestné činy. Počas celého pochodu účastníci svietili lampášmi, mobilmi či baterkami na znak toho, že „svetlo vždy porazí tmu.“