Počet zamestnaných cudzincov na päťmiliónovom Slovensku vlani na jeseň po prvý raz prekročil hranicu stotisíc. Vyplýva to z údajov ústredia práce, ktoré tieto štatistiky sleduje. Cudzincov na slovenskom pracovnom trhu pribúda dlhodobo, zamestnávatelia v čase nízkej nezamestnanosti opakovane upozornili na problémy s obsadzovaním voľných pracovných miest.
V novembri na Slovensku legálne pracovalo 100 943 cudzincov, medziročne to predstavuje nárast o 15 percent. V krajine, v ktorej pracuje okolo 2,6 milióna ľudí, tak tvorili necelé štyri percentá pracovnej sily.
Dve pätiny zahraničných pracovníkov na Slovensku tvoria Ukrajinci. Tí vo väčšom počte pracovali na Slovensku už pred ruskou vojenskou inváziou. Z obyvateľov členských krajín EÚ si zamestnanie na Slovensku našli hlavne Rumuni, na druhom mieste potom boli Česi.
Zástupcovia zamestnávateľov na Slovensku dlhodobo upozorňujú na problémy pri hľadaní pracovníkov v niektorých sektoroch ekonomiky. V závere minulého roka potom situáciu na pracovnom trhu ovplyvnil značný nárast počtu ľudí, ktorí požiadali o odchod do predčasného dôchodku.
Slovenská vláda na konci vlaňajška predĺžila program udeľovania národných víz pre obyvateľov vybraných krajín mimo EÚ, ktorí na Slovensku získajú zamestnanie ako vodiči autobusov alebo nákladných vozidiel. Krok zdôvodnila tým, že na Slovensku je nedostatok profesionálnych vodičov.