Počet podvodov na zamestnancoch rastie. Viete, ako si bezpečne nájsť prácu v zahraničí?
Asociácia personálnych agentúr Slovenska eviduje nárast hlásených neférových pracovných ponúk. Uchádzačom hrozia nevhodné pracovné podmienky
1/10 Základným krokom pri hľadaní práce v zahraničí je:
Ministerstvo vnútra odporúča preveriť si agentúry alebo zamestnávateľov, ktoré uchádzačov zaujali. Je dobré overiť si informácie, ktoré uvádzajú na internete, najmä adresu, sídlo, ako aj recenzie od klientov. Seriózne agentúry sú často členmi Asociácie personálnych agentúr Slovenska. Okrem toho poskytujú kontakty na zamestnávateľov a žiadne údaje o práci nezatajujú.
2/10 Personálna agentúra je povinná:
Sprostredkovateľ práce v pracovnej agentúre, respektíve zamestnávateľ je povinný poskytnúť uchádzačovi všetky informácie o práci, ktorú bude vykonávať. Tak isto by ho mal informovať o povinnostiach, ktoré bude ako zamestnanec v danej krajine vykonávať.
3/10 Platia sa za sprostredkovanie zamestnania poplatky?
Za sprostredkovanie zamestnania neplatia uchádzači žiadne poplatky. Agentúry si však môžu účtovať poplatky za služby nad rámec tejto zákonnej povinnosti. Ich výška sa líši od jednotlivých agentúr aj od pozície, ktorú chcú obsadiť. Seriózne spoločnosti by však mali o ich výške komunikovať transparentne a vopred.
4/10 Pracovná zmluva musí byť vyhotovená v:
Zmluva musí byť vyhotovená v dvoch identických origináloch. Jeden je pre uchádzača a druhý pre agentúru. Obsahovať by mala: - názov a adresu zamestnávateľa, jeho identifikačné číslo a druh činnosti, ktorou sa zaoberá, kontaktné informácie (telefón, fax, email) - obdobie, na ktoré je uzavretá - popis pracovnej náplne a pracovných podmienok, výšku platu, termín vyplatenia - miesto výkonu práce - rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody - spôsob a podmienky zdravotného a sociálneho poistenia
5/10 Zmluva v cudzom jazyku sa nepodpisuje, pretože:
Ministerstvo vnútra varuje pred podpisom pracovnej zmluvy v cudzom jazyku. V opačnom prípade sa môže uchádzač zaviazať k niečom, s čím nesúhlasí alebo čo môže byť dokonca pre neho nebezpečné. Rovnako by nemal podpisovať zmluvy, ktoré obsahujú niečo, čomu nerozumie.
6/10 Pozor na agentúry, ktoré:
Jedným z varovných signálov je, ak agentúra uchádzačovi sľúbi, že zmluvu podpíše až po tom, čo vycestuje do zahraničia. Ministerstvo vnútra varuje pred vycestovaním na miesto práce bez podpísanej zmluvy. Uchádzači by sa tak isto nemali nechať zlákať na ústny prísľub práce v zahraničí, a to ani od ľudí, ktorých poznajú.
7/10 Okrem platných dokladov, respektíve víz, je vhodné vybaviť si aj:
Okrem platných cestovných dokladov, respektíve víz je vhodné vybaviť si medzinárodnú platobnú kartu, prípadne špeciálne cestovné šeky. V takom prípade nemusí uchádzač so sebou nosiť väčšie množstvo hotovosti, ktorú by mu mohli byť odcudziť. V prípade, ak sa rozhodne si viac hotovosti predsa len vziať, nemal by ju nosiť všetku na jednom mieste.
8/10 Stratu alebo odcudzenie dokladov je potrebné okamžite nahlásiť na:
Stratu alebo odcudzenie dokladov je potrebné okamžite nahlásiť na polícii. Obeť by mala trvať na vydaní písomného potvrdenia o hlásení straty alebo krádeže. Dočasné doklady jej vydá zastupiteľský úrad Slovenskej republiky. Pôvodné doklady tým strácajú platnosť, a to aj v prípade, ak sa nájdu, a preto sa už nesmú používať.
9/10 Zastupiteľský úrad SR môže:
Zastupiteľské úrady SR nie sú všemocné. Môžu napríklad kontaktovať rodinu a známych občanov SR v zahraničí alebo ich prepojiť s charitatívnymi organizáciami, ktoré im oskytnú neodkladnú pomoc. Za občanov však neplatia cestovné lístky, kauciu ani žiadne účty a neposkytujú im ani bezplatné ubytovanie. Tak isto nepátrajú po nezvestných osobách a nenahrádzajú služby advokátov.
10/10 Obchodovanie s ľuďmi sa týka:
Obchodovanie s ľuďmi nezahŕňa len prípady sexuálneho vykorisťovania či nelegálnej adopcie a obchodovania s ľudskými orgánmi. Patrí tam aj ekonomické vykorisťovanie, teda otroctvo, nevoľníctvo, nútená práca, nútené žobranie. Nejde pritom o prežitok, ale o aktuálny problém. Podľa údajov ministerstva vnútra sa obchodovaniu s ľuďmi nevyhne ročne 70-tisíc až dva milióny osôb.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: Shutterstock, Monika HullováVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.