Epicentrum bolo neďaleko regiónu Aquila, kde v roku 2009 pri podobne silnom zemetrasení zomrelo vyše 300 osôb. Prvé otrasy pôdy so silou asi šiestich stupňov prekvapili obyvateľov v spánku, potom nasledovalo viac ako 200 ďalších záchvevov, z ktorých ale len jeden prekročil intenzitu piatich stupňov.

Počet obetí zemetrasenia v Taliansku rapídne narástol na vyše 240

Skaza v dedinke Pescara del Tronto Zdroj: SITA / AP

Najviac obetí, vyše 200, si zemetrasenie vyžiadalo v stredovekom mestečku Amatrice v regióne Lazio. „Už máme viac ako 200 mŕtvych,“ uviedol miestny starosta Sergio Pirozzi. V regióne Marche oznámili úrady 57 obetí.

Počet zranených sa zatiaľ len odhaduje na 400, z toho 264 osôb je v nemocniciach. Neupresnený počet zranených ľudí je ošetrovaný v provizórnych zariadeniach, ktoré vznikli priamo v obciach v postihnutých oblastiach.

V teréne pracuje teraz asi 5 400 záchranárov, medzi nimi asi tisíc policajtov, tisíc hasičov a 400 vojakov.

Počet nezvestných nie je možné presne stanoviť. „Nemáme zoznam osôb, ktoré sa v čase nešťastia v oblastiach nachádzali. Bolo tam totiž veľa turistov,“ uviedol šéf civilnej obrany Fabrizio Curcio..

Následné otrasy pokračovali aj vo štvrtok. Jeden z nich so silou 4,7 stupňa mal epicentrum asi sedem kilometrov východne od mesta Norcia rovnako v strednom Taliansku v provincii Perugia. Experti ho zaznamenali o 5:40 ráno.

V súvislosti so zemetrasením sa v talianskej tlači objavila aj kritika na adresu talianskych úradov. Podľa talianskeho seizmológa a docenta univerzity v Bologni Enza Boschiho nemá Taliansko systém prevencie, ktorý by minimalizoval následky zemetrasení. Tisícky verejných budov nie sú postavené podľa moderných bezpečnostných predpisov. Napísal to deník La Repubblica.

„Keď bola v roku 2003 publikovaná mapa seizmicky rizikových oblastí v Taliansku, malo sa okamžite začať s preventívnymi stavebnými úpravami na budovách v najrizikovejších oblastiach,“ uviedol bývalý šéf národného geofyzikálneho inštitútu E. Boschi. Región postihnutý stredajším zemetrasením k týmto oblastiam tiež patrí.

Zástupcovia miestnych úradov ale oponujú, že stavebné úpravy možno robiť iba u novších domov. Staršie budovy by sa museli podľa nich celé zbúrať a postaviť znovu.

Podľa E. Boschiho by si Taliansko malo vziať príklad z Kalifornie a Japonska, ktoré majú s opakujúcimi sa zemetraseniami dlhoročné skúsenosti a masívne investujú do bezpečnosti budov.

Rovnaký názor má aj ďalší taliansky geológ a šéf národnej geologickej rady Francesco Peduto. „My geológovia už roky hovoríme, že Taliansko nemá systém prevencie,“ uviedol podľa denníka La Repubblica Peduto. A dodal, že by mal byť vypracovaný vládny plán zabezpečenia všetkých verejných budov. Podľa F. Reduta žije v Taliansku najmenej 24 miliónov ľudí v oblastiach so zvýšeným rizikom zemetrasenia.

Aktualizované: 25. augusta 2016, 20:50 h

Mohutné zemetrasenie v strednom Taliansku poškodilo 293 kultúrnych stavieb alebo lokalít, 50 z nich vážne. Oznámil to taliansky minister kultúry Dario Franceschini. „Tento počet sa pravdepodobne zvýši vzhľadom na veľkosť územia zasiahnutého zemetrasením," povedal na tlačovej besede v Ríme, z ktorej citovala agentúra DPA.

„Tieto miesta by sa mali vrátiť späť to takej podoby, ako boli pred niekoľkými hodinami," pokračoval a zdôraznil, že prevencia pred ďalšími zemetraseniami by mala byť prioritou.