Počet bohatých Slovákov aj napriek kríze neklesol. Podľa TV Joj sa však na Slovensku bohatlo omnoho pomalšie, ako v minulosti.
Peniaze je vhodné rozdeliť do viacerých investícií
Anna Macaláková, riaditeľka J&T banky na Slovensku v reportáži objasnila, že medziročne počet dolárových milionárov stále pribúda.
„V priebehu pár rokov sa počet dolárových milionárov na Slovensku priblíži rádovo k méte 20-tisíc," potvrdil ekonomický analytik Stanislav Pánis.
Klesajúce akciové trhy však milionárov nepotešili. Maroš Ovčarik, finančný expert Partners group preto vidí jediný rozumný spôsob ochrany úspor v ich diverzifikácii. „To znamená rozdeliť peniaze do viacerých investícií," radí M. Ovčarik.
Milionári z toho dôvodu siahali aj po podieloch v súkromných spoločnostiach či realitách. Naopak, investori nateraz stratili záujem o zlato, šperky aj umenie.
Prednosť vraj dostávajú finančné investície, ktoré by mali v tomto roku rásť. „Na akciové aj dlhopisové trhy budú fúkať slabšie protivetry," tvrdí S. Pánis.
Najväčší ústup dôvery zaznamenali kryptomeny
Z prieskumu J&T Banka Wealth Report, ktorý bol vykonaný medzi dolárovými milionármi na Slovensku a v Česku vychádza, že svoje investičné portfólio napriek poklesom nerozpredávajú. Práve naopak, dokupujú aktíva, nakoľko veria v ich budúce zhodnotenie.
Milionári v prieskume za najzaujímavejšie investície z hľadiska potenciálneho zhodnotenia označili investície do akcií (38 percent). Na druhom mieste sa ocitli investície do stavebných pozemkov (28 percent) a rezidenčných nehnuteľností (23 percent).
Dvadsaťdva percent milionárov si myslí, že v najbližšom čase prinesú atraktívne zhodnotenie aj investície do private equity. Najväčší ústup dôvery zas zaznamenali kryptomeny, ktorým z hľadiska budúceho zhodnotenia neverí až 46 percent bohatých.