Štáty s jadrovými zbraňami posilňujú svoje nukleárne arzenály vzhľadom na vojnu na Ukrajine a celkovo sa zhoršujúcu bezpečnostnú situáciu vo svete. Vyplýva to z výročnej správy Štokholmského inštitútu pre mierový výskum (SIPRI), ktorú táto nezávislá organizácia zverejnila v pondelok.

Celosvetový počet jadrových hlavíc sa podľa správy v roku 2022 znova znížil – o takmer 200 na odhadovaných 12.512. Na druhej strane sa začal zvyšovať počet aktívnych nukleárnych zbraní, a to o 86 na 9576.

„Globálne znižovanie počtu aktívnych jadrových hlavíc sa zjavne zastavilo a ich počty znova rastú," píše sa v správe SIPRI. USA a Rusko, dve zďaleka najväčšie jadrové veľmoci sveta, medzitým spustili rozsiahle a nákladné programy modernizácie svojich atómových zbraní a nosných raketových, lietadlových a ponorkových systémov.

Celosvetové počty jadrových zbraní desaťročia klesali. Dôvodom však bolo najmä to, že Rusko a USA demontovali vyradené hlavice. Experti SIPRI preto neskúmajú len odhadované celkové zásoby týchto zbraní, ale aj počty hlavíc, ktoré možno aktívne použiť.

Podľa SIPRI disponuje jadrovými zbraňami deväť krajín: okrem Ruska a USA sú nimi Čína, Francúzsko, Británia, Pakistan, India, Izrael a Severná Kórea.

Ďalšie dôležité správy

WA 35 archív Schwesing - Na archívnej snímke zo 17. marca 2022 protivzdušný raketový systém Patriot nemeckej armády sa nachádza na vojenskom letisku  vojenského letiska v Schwesingu, spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko na severe Nemecka. Nemecko dodalo Ukrajine protivzdušný raketový systém Patriot, ktorý jej prisľúbilo na obranu proti ruským útokom. Vyplýva to z nového zoznamu nemeckej vojenskej pomoci Kyjevu. TASR informácie prevzala v stredu od agentúry DPA a stanice CNN. FOTO TASR/DPA 

A
Neprehliadnite

Svet vlani vydal na zbrojenie 2,24 bilióna dolárov, výdavky rástli najmä pre vojnu na Ukrajine