Počet firemných bankrotov v Japonsku za prvých šesť mesiacov tohto roka vzrástol o 32,1 percenta na 4 042, čo je najviac za päť rokov. Príčinou je vyššie zadlženie podnikov v súvislosti s pandémiou.

Na podniky má negatívny vplyv tiež zvýšenie nákladov na suroviny a pracovnú silu.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila výskumná spoločnosť Tokyo Shoko Research.

Počet bankrotov sa môže zvýšiť

Nárast počtu bankrotov firiem s dlhom viac ako desať miliónov jenov (približne 64-tisíc eur) prichádza v čase, keď firmy začali splácať bezúročné a nezabezpečené úvery poskytnuté v rámci vládneho programu v reakcii na pandémiu.

Celkovo 322 prípadov krachov sa týkalo spoločností financovaných z núdzového programu. To je takmer dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška. Počet bankrotov súvisiacich s rastom cien vzrástol 3,3-krát na celkových 300.

Organizácia Tokyo Shoko tiež varovala, že počet bankrotov firiem by sa mohol ďalej zvyšovať. Riziko hrozí predovšetkým tým spoločnostiam, ktoré sa z pandémie zotavujú pomaly.

Krach mnohých reštaurácií

Dlh skrachovaných firiem sa však znížil o 45,3 percenta na 934 miliárd jenov. Vlani dlh prudko vzrástol pre mimoriadne vysoké záväzky spoločnosti Marelli Holding, významného výrobcu automobilových súčiastok.

Firma vlani v júni požiadala o ochranu pred veriteľmi, jej dlh predstavoval 1,13 bilióna jenov.

Počet bankrotov sa prvýkrát za 25 rokov zvýšil vo všetkých desiatich priemyselných kategóriách, ktoré sú do prieskumu zahrnuté.

Najviac bankrotov bolo v sektore služieb. Mnohé reštaurácie totiž ukončili činnosť, keď vláda zastavila finančnú pomoc súvisiacu s pandémiou. Celkovo tam počet krachov vzrástol o 36,1 percenta na 1 351. Druhý skončil stavebný sektor, ktorý zasiahol rast nákladov na materiál. Počet bankrotov v stavebníctve vzrástol o 36,3 percenta na 785 prípadov, uviedla agentúra Kjódó.

Ďalšie dôležité správy

Economists Warn Of Real Estate Bubble
Neprehliadnite

Realitná bublina spľasla, prichádza recesia súvah. Čína vstupuje na japonskú cestu