Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok v odpovedi na občiansku petíciu, ktorá žiada legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia, nastolil perspektívu „registrovaných partnerstiev“. Upozornil však, že ústava definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy a že počas stanného práva, ktoré vyhlásil vo februári po ruskej invázii na Ukrajinu, to nie je možné zmeniť. Píše o tom denník The New York Times.

Homosexualita nie je na Ukrajine nezákonná, avšak manželstvá osôb rovnakého pohlavia a registrované partnerstvá zákon neuznáva.

Prezident odpovedá

Zelenskyj vo svojej odpovedi na petíciu napísal, že demokratické spoločnosti sa sčasti merajú spôsobom, akým obhajujú rovnaké práva pre všetkých občanov a že „každý občan je nedeliteľnou súčasťou občianskej spoločnosti a vzťahujú sa naňho všetky práva a slobody zakotvené v ústave Ukrajiny".

„Všetci ľudia sú slobodní a rovní vo svojej dôstojnosti a právach,“ napísal.

Podľa Zelenského však vláda „vypracovala možnosti riešenia týkajúce sa legalizácie registrovaných občianskych partnerstiev na Ukrajine".

Zelenskyj uviedol, že požiadal premiéra Denysa Šmyhaľa, aby preskúmal otázku, ktorú petícia nastolila, a podal správu so svojimi zisteniami.

Pravoslávie a sexuálne mravy

The New York Times pripomína, že snaha o manželstvá osôb rovnakého pohlavia na Ukrajine vyvoláva značný odpor, pretože pravoslávne náboženstvo a tradičné sexuálne mravy sú hlboko zakorenené v tamojšej sociálnej štruktúre. Medzi oponentov patria aj niektorí konzervatívni členovia Zelenského politickej strany, ktorí žiadali o prijatie zákona o pokutovaní „homosexuálnej propagandy“.

Aktivisti však dúfajú, že Zelenskyj nakoniec podporí manželstvá osôb rovnakého pohlavia, čo pomôže krajine „vylepšiť jej liberálny kredit v snahe vstúpiť do Európskej únie a priblížiť sa k Západu", dodal The New York Times.

Dostatok podpisov

Stanica BBC v polovici júla informovala, že petícia, ktorá žiada legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia na Ukrajine, už získala dostatok podpisov. Potrebných je najmenej 25-tisíc, aby sa automaticky dostala na stôl prezidentovi a zvážil ju. Petícia získala viac ako 28-tisíc, čo podľa BBC znamenalo, že prezident Volodymyr Zelenskyj mal desať dní na odpoveď.

LGBT

Členom LGBT komunity, ktorí sa prihlásili do armády po ruskej invázii na Ukrajinu, zákon spôsobil problémy, pretože, ak niekto vo vzťahu rovnakého pohlavia zomrie, jeho partner si nemôže vyzdvihnúť jeho telo ani ho pochovať.

Útoky extrémistov

Hoci sa na Ukrajine vynaložilo určité úsilie na ochranu LGBT komunity, napríklad zavedením antidiskriminačného zákona v roku 2015, členovia komunity sú stále terčom homofóbie, intolerancie a násilia.

V roku 2013 sa v Kyjeve napriek protestom konal prvý oficiálny Pride pochod v krajine. Rok predtým ho zrušili, pretože účastníkom sa vyhrážali extrémisti.

V roku 2018 zas krajne pravicoví militanti zaútočili na účastníkov transgender zhromaždenia v hlavnom meste Kyjev.

Napriek rizikám sa Pride pochod stal čoraz obľúbenejším a minulý rok sa na podujatí v Kyjeve zúčastnilo viac ako 7 000 ľudí.

Prieskum

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý v máji uskutočnil Kyjevský medzinárodný inštitút sociológie, sa za posledných šesť rokov počet ľudí, ktorí majú „negatívny názor“ na LGBT komunitu, znížil zo 60,4 percenta na 38,2 percenta. Približne 12 percent respondentov vyjadrilo pozitívny postoj, čo je nárast z pôvodných troch percent, a približne 44 percent uviedlo, že im to jedno.

Ďalšie dôležité správy

Opičie kiahne v Európe
Neprehliadnite

Opičie kiahne sa začínajú šíriť komunitne, varuje Británia