Podľa všeobecných praktických lekárov to bude znamenať zánik všeobecných lekárov v malých obciach a doslova to vyženie asi 500 lekárov-dôchodcov z ich ambulancií.
„Ukazuje sa byť nešťastím pre pacientov, ak prácu lekárov organizujú poslanci zákonom,“ tvrdí SSVPL. Žiada, aby minister zdravotníctva Tomáš Drucker okamžite zaujal stanovisko k diskriminácii imobilných pacientov a navrhol riešenie tejto situácie ohrozenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre zdravotne ťažko postihnutých.
S predĺžením ordinačného času na 35 hodín týždenne pre všeobecných lekárov nesúhlasí ani Slovenská lekárska komora. Zároveň pritom budú všeobecní lekári povinní ordinovať minimálne dva dni v týždni do 15. hodiny.
Parlament schválil v utorok novelu zákona o zdravotnej starostlivosti. Legislatívna úprava okrem iného definuje ordinačné hodiny v rámci všeobecných praktických lekárov. Tí budú mať povinnosť poskytovať ambulantnú zdravotnú starostlivosť v minimálnom rozsahu 35 hodín týždenne, pričom dvakrát do týždňa budú ordinačné hodiny do 15:00.
Vraj sa nebudú mať kedy vzdelávať
Ako povedal v utorok prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár, lekárska obec vníma takýto krok veľmi negatívne. „Zmeny podobného charakteru nebudú viesť k rozvoju primárnej sféry a v konečnom dôsledku ani nezvýšia dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ dodal.
Zmeny v zákone o zdravotnej starostlivosti boli podľa M. Kollára pripravené bez vedomia lekárov a zhoršujú ich pracovné podmienky. „Regionálne rozdiely a podmienky, v ktorých všeobecní lekári pracujú, im neumožňujú pracovať 35 hodín týždenne v rámci čistého ordinačného času,“ upozornil M. Kollár.
S rozšírením ordinačného času pre všeobecných lekárov nesúhlasí ani Asociácia súkromných lekárov SR (ASL). „Predĺženie ordinačnej doby na 35 hodín týždenne, bez možnosti návštevnej služby v byte pacienta a primeraného času pre prácu so zdravotnou dokumentáciou, je likvidačné.
Povinnosť ordinovať sedem hodín z osemhodinového pracovného času neumožňuje lekárovi sa venovať ďalším činnostiam, ktoré sú pre chod ambulancie a dostupnú zdravotnú starostlivosť pre pacienta nevyhnutné, ako aj ďalšiemu vzdelávaniu, čo je povinnosť pre každého lekára“, konštatoval prezident ASL Marián Šóth v tlačovej správe.