Pôvodné plány projektu Nabucco, ktorý mal do strednej Európy priviesť plyn z Kaspického mora a Blízkeho východu, sa čoraz viac rozplývajú. Turecko a Azerbajdžan tento týždeň podpísali dohodu o postavení iného potrubia na prepravu azerbajdžanského a možno aj turkménskeho plynu krížom cez turecké územie smerom na západ. Nemusí to automaticky znamenať, že snaha EÚ znížiť závislosť od dodávok plynu z Ruska neuspeje, vyzerá to ale tak, že plány sa menia.

Nový turecko-azerbajdžanský plynovod ponesie názov TANAP (Trans Anatolian Pipeline). Náklady na jeho vybudovanie sa odhadujú na sedem miliárd dolárov. Po spustení prvej fázy prevádzky v roku 2018 má mať kapacitu 16 miliárd kubických metrov ročne, z čoho desať miliárd bude určených Európe a zvyšok poslúži Turecku. Kapacita TANAP-u má neskôr ďalej stúpať, v roku 2026 má dosiahnuť 31 miliárd kubických metrov, čo je toľko, ako malo mať Nabucco. Výstavbu má na starosti štátna azerbajdžanská spoločnosť SOCAR. Na spoločnom podniku sa podieľa 80 percentami, zvyšok pripadá na dve turecké spoločnosti Botaş a TPAO. Turecký Botaş je tiež akcionárom konzorcia na výstavbu Nabucca.

Nabucco West

Projekt Nabucco pritom ešte stále oficiálne ráta s tým, že podstatná časť plynovodu bude tiež prechádzať cez Turecko. Ďalej má trasa pokračovať územím Bulharska, Rumunska a Maďarska do rakúskeho uzla Baumgarten. Reálnejšou alternatívou je však už kratší scenár Nabucco West. V tomto prípade by sa Nabucco začínalo až na turecko-bulharskej hranici, takže samotným Tureckom by neprechádzalo. Európsky a turecko-azerbajdžanský plynovod by sa mohli dopĺňať.

Azerbajdžanský plyn mal byť navyše kľúčovým zdrojom pre Nabucco, hoci popri tom sa mala stavať aj vetva z iracko-tureckej hranice, kadiaľ by mohla prúdiť surovina z Iraku, Turkménska či Iránu.

Azerbajdžan plynovod potrebuje

Európske plány dostávali v poslednom období jeden úder za druhým. Vlani sa začiatok výstavby odložil na koniec roka 2013. Z projektu cúvol maďarský MOL, rovnaký krok zvažoval nemecký energetický koncern RWE s odôvodnením, že náklady rastú. A minulý mesiac britský BP oznámil, že nebude dodávať pre Nabucco plyn z rozsiahleho poľa v Azerbajdžane Şahdəniz II (Shah Deniz), kde je jedným z akcionárov. Konzorcium Nabucca potom predložilo na využitie poľa Şahdəniz II prepracovanú ponuku Nabucco West.

Komplikácie Nabucca sú však podľa poľského denníka Gazeta Wyborcza problémom aj pre Azerbajdžan. Z poľa Şahdəniz II by chcel v najbližších rokoch vyvážať 16 miliárd kubických metrov plynu. A ak sa nepostaví nový plynovod, bude musieť využívať prepravnú sieť ruského Gazpromu, čo by Baku dostalo opäť do sféry hospodárskej a politickej závislosti od Moskvy, poznamenal denník.

Ruskou konkurenciou Nabucca je plánovaný plynovod South Stream. Ten by mal prebiehať popod Čierne more cez turecké teritoriálne vody do Bulharska a potom sa vetviť do Grécka a Talianska. Ďalšia časť mala ísť zas do strednej Európy cez Srbsko a Maďarsko. Rusi ho chcú sprevádzkovať v roku 2015.

Plynovod Nabucco sa skracuje

Dohodu o výstavbe TANAP-u podpísali v utorok premiér Turecka Recep Tayyip Erdogan a azerbajdžanský prezident Ilham Aliyev.

Foto - SITA / AP