Plynovodom Jamal už pätnástym dňom prúdi ruský plyn v obrátenom smere, to znamená z Nemecka do Poľska. Tok plynu je ale oveľa silnejší ako v predchádzajúcich dňoch, informovala dnes agentúra Reuters.

Príčinou sú aj zhoršené vzťahy

Ruský prezident Vladimír Putin v decembri povedal, že Nemecko nakupuje ruský plyn a predáva ho potom do Poľska a na Ukrajinu. Tieto dve krajiny majú s Ruskom zhoršené vzťahy a zdráhajú sa od neho plyn nakupovať priamo. Plyn dnes ráno prúdil Jamalom z Nemecka do Poľska v hodinovom objeme takmer 9,9 milióna kilowatthodín (kWh/h), ukazujú záznamy z nemeckej meracej stanice Mallnow, ktorá leží pri hranici s Poľskom.

V pondelok to bolo 5,8 milióna a minulý týždeň vo štvrtok 1,2 milióna kWh/h. Plynovodom Jamal prúdi zhruba šestina bežného ročného objemu plynu, ktorý Rusko vyváža do Európy a Turecka.

Rusko preferuje dlhodobé zmluvy na dodávanie plynu, od ktorých sa však Európska únia začala odkláňať. Brusel už dlho deklaruje, že únia chce závislosť od ruského plynu znížiť. Ruský plynárenský podnik Gazprom si tak ako v minulých dňoch ani na dnešok nezarezervoval žiadnu tranzitnú kapacitu pre export plynu Jamalom, ukazujú výsledky aukcie.

Cena plynu klesla

Gazprom si na decembrovej aukcii zarezervoval na január tranzitnú kapacitu na export suroviny plynovodom Jamal v objeme 8,3 milióna kWh/h. Cena plynu vo svete sa vlani na jeseň začala prudko zvyšovať, ako sa začali obnovovať ekonomické aktivity predtým citeľne utlmené kvôli pandémii.

JB 5 Bojarka - Poh¾ad na tlakomer plynovodu pokrytý snehom dopravujúceho zemný plyn z Ruska v ukrajinskej dedine Bojarka pri Kyjeve 6. januára 2009. Ruský štátny energetický gigant Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu 1. januára, pretože koncern sa nedokázal dohodnú s ukrajinskou spoloènosou Naftogaz na obnovení kontraktu na rok 2009. FOTO TASR/AP A gas pressure gauge is seen at a snow-covered transit point on the main pipeline from Russia in the village of Boyarka, near Kiev, Ukraine, T
Neprehliadnite

Gazprom vyviezol do Európskej únie a Turecka menej plynu, než sa zaviazal

Cena pre európsky trh sa postupne vyšplhala nad 180 eur (4470 Sk) za megawatthodinu (MWh), dnes dopoludnia sa vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku cena suroviny s dodaním vo februári pohybovala okolo 87 eur.

MWh. K poklesu cien prispel aj fakt, že sa teraz na lodiach do Európy viac dováža skvapalnený zemný plyn (LNG) zo Spojených štátov. Cena plynu dodávaného podľa dlhodobých zmlúv je spravidla nižšia, upozornil už predtým Gazprom.

Stratégia rušenia zmlúv

Americký denník The Wall Street Journal (WSJ) po prvom citeľnejšom raste cien plynu vlani na jeseň napísal, že Európskej únii sa stratégia rušenia dlhodobých zmlúv o dodávkach plynu z Ruska vyplácala, pretože plyn bol dlho lacný a bolo ho dosť. Keď sa ale začal citeľne zvyšovať dopyt a zásobníky v niektorých európskych krajinách neboli pred zimou dostatočne naplnené, cena prudko vzrástla.

LNG carrier Grand Aniva at sunset on the roads of the port of Nakhodka. Far East of Russia. East (Japan) Sea. 31.03.2014
Neprehliadnite

Európske ceny plynu pokračujú v poklese šiesty deň po sebe

Dodávky plynu podľa krátkodobých zmlúv, ktoré únia preferuje, tak začali byť výrazne drahšie. Putin povedal, že Nemecko by mohlo prispieť k upokojeniu situácie na trhu, keby plyn nepredávalo Poliakom a Ukrajincom podľa zmlúv o takzvaných reverzných dodávkach.

Obrátený tok plynu v potrubí tiež Gazpromu komplikuje plnenie zásobníkov na území EÚ. Podľa ruského prezidenta sú tak za vysoký rast cien plynu v Európe zodpovední nemeckí dovozcovia suroviny. Požadovaná kapacita na prepravu ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko cez hraničný uzol Veľké Kapušany, čo je ďalšia významná cesta pre prepravu ruského plynu ďalej do Európy, dnes tiež zostáva nižšia.

Povolenie stále nie je vydané

Pohybuje sa okolo 285 288 MWh, o trochu viac ako v pondelok, kedy bola najnižšia od vlaňajšieho februára. Na začiatku decembra ale činila takmer 900 000 MWh, ukazujú dáta slovenského prevádzkovateľa plynovodov Eustream.

LNG carrier Grand Aniva at sunset on the roads of the port of Nakhodka. Far East of Russia. East (Japan) Sea. 31.03.2014
Neprehliadnite

Ceny plynu v Európe vďaka dovozu LNG už päť dní klesajú, je to najdlhšie za rok

Gazprom so svojimi západoeurópskymi partnermi pred koncom minulého roka dokončil plynovod Nord Stream 2, ktorý má prepravovať ruský plyn po dne Baltského mora priamo do Nemecka. Zdvojnásobí tak prepravnú kapacitu plynovodu Nord Stream, ktorý vedie paralelne a ktorý je v prevádzke už od roku 2011. Nemecké úrady ale zatiaľ nechcú Nord Streamu 2 vydať povolenie na začatie prevádzky.