Domácnosti s plynovými sporákmi sú pravidelne vystavované nebezpečným úrovniam znečistenia ovzdušia, ktoré prekračuje zákonné limity, zistila štúdia. Výskumníci skonštatovali, že koncentrácie NO2 boli v priemere dvakrát vyššie v domácnostiach, kde sa varilo na plyne. Informuje o tom Bloomberg.
„Znečistenie vnútorného ovzdušia, ktoré sa vyskytuje v domácnostiach s plynovým varným zariadením, je výrazne vyššie ako v domácnostiach s varením pomocou elektriny,“ povedala Nicole Kearneyová, riaditeľka mimovládnej organizácie CLASP Europe, ktorá si štúdiu objednala. „Úrovne znečistenia vzduchu v interiéri sú často vyššie ako to, čo vidíme vonku,“ dodala N. Kearneyová.
Výzvy na reguláciu plynových sporákov v posledných rokoch zosilneli, keďže sa stála častejšie potvrdzujú zdravotné riziká najmä pre deti, starších ľudí a ľudí s už existujúcimi chorobami. V roku 2022 americká štúdia spojila viac ako 12 percent súčasných detských prípadov astmy s používaním plynového sporáka. Svetová zdravotnícka organizácia zistila, že deti žijúce v domácnostiach s plynovými sporákmi majú o 20 percent vyššie riziko pľúcnych ochorení, ako je bronchitída a zápal pľúc.
Nezisková Holandská organizácia pre aplikovaný vedecký výskum v koordinácii s CLASP inštalovala senzory v 276 domácnostiach v siedmich krajinách – Holandsku, Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Spojenom kráľovstve, Rumunsku a aj na Slovensku. Približne 80 percent domácností v štúdii využívalo plyn na varenie, ostatné mali elektrické sporáky. Senzory počas 13 dní merali hladiny NO2, oxidu uhoľnatého a jemných častíc v kuchyniach a iných miestnostiach, ako aj vonku.
Namerané hodnoty boli extrémne. Jedna zo štyroch domácností, ktoré varia plynom, prekročila priemerný zákonný limit EÚ a Spojeného kráľovstva 200 μg/m³ a 57 percent prevyšovalo odporúčanú úroveň 25 μg/m³, ktorú za denný priemer stanovila WHO. V domácnostiach s plynovými sporákmi sa hladiny NO2 naďalej zvyšovali, kým boli sporák alebo rúra zapnuté, k čomu v prípade elektrických sporákov nedochádzalo.
Toto je doteraz najväčšia európska štúdia znečistenia ovzdušia spôsobeného varením na plyne v domácnostiach, uviedla CLASP. Organizácia žiada, aby dotačné programy, ktoré uprednostňujú bezuhlíkové zdroje tepla, ako sú tepelné čerpadlá, zahŕňali aj vysokoúčinné elektrické indukčné sporáky, a aby energetické štítky na spotrebičoch obsahovali informácie o znečistení vnútorného ovzdušia.
„V priemere trávime 80 až 90 percent času vo vnútri. Ešte viac času v uzavretých priestoroch môžu stráviť zraniteľné skupiny,“ povedal profesor vedy o atmosfére na univerzite v Birminghame Christian Pfrang, ktorý sa na výskume nepodieľal. „Táto konkrétna štúdia je komplexná a prináša ďalšie dôkazy o skutočnom probléme používania plynových varných dosiek. To vedie k zbytočnému vystavovaniu ľudí (účinkom) NO2, pretože existuje životaschopná alternatíva.“