Po tom, ako sa bývalá kancelárka Angela Merkelová po havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011 zaviazala k postupnému ukončeniu využívania jadrovej energie, má byť činnosť zostávajúcich jadrových elektrární v Nemecku do konca roka ukončená.
V prvom štvrťroku 2022 tvorili tieto tri elektrárne 6-percentný podiel z celkovej výroby elektrickej energie v Nemecku.
Prvé hodnotenie ministerstiev životného prostredia a hospodárstva z marca neodporúčalo predĺženie životnosti týchto elektrární s odvolaním sa na právne, licenčné a poistné problémy, potrebu rozsiahlych a pravdepodobne nákladných bezpečnostných kontrol a nedostatok palivových tyčí potrebných na udržanie elektrární v prevádzke.
Klesajúce dodávky ruského plynu do Nemecka prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 však povzbudili projadrové hlasy v Nemecku a Európe pred obávaným nedostatkom elektrickej energie počas tohtoročnej zimy.
Nemecké ministerstvo uviedlo, že prevádzkovatelia energetických sietí požiadali o druhé hodnotenie životaschopnosti jadrovej energie.
,,Opätovne tak urobíme prepočet a potom sa na základe jasných faktov rozhodneme," oznámil hovorca ministerstva a zároveň dodal, že výsledky nového hodnotenia sa očakávajú v priebehu niekoľkých týždňov.
Členovia konzervatívneho opozičného bloku CDU/CSU obviňujú stranu Zelených, ktorá riadi ministerstvo hospodárstva, z toho, že vláda sa bráni zmene v tejto otázke, a tvrdia, že rozhodovanie je čisto ideologické.
Zástupkyňa hovorcu vlády Christiane Hoffmanová však uviedla, že otázka predĺženia termínov odstavenia elektrární je pre vládu technickou, nie ideologickou záležitosťou.
Ako vyplýva z dokumentu ministerstva hospodárstva, do ktorého nahliadla agentúra Reuters, v novom hodnotení sa taktiež zváži potenciálny vplyv vyšších cien plynu na ceny elektrickej energie, vážnejšie výpadky dodávok plynu a zastavenie prevádzky francúzskych jadrových elektrární.
Štát je závislý od plynových elektrární, má málo uhoľných elektrární a nízku výrobu veternej energie, dodáva.
Bavorský minister hospodárstva Hubert Aiwanger v nedeľu vyzval spolkovú vládu, aby predĺžila životnosť jadrových elektrární. Už skôr to spravilo Holandsko.
,,Keď Zelení hovoria, že jadrová energia sa nedá použiť na vykurovanie bytu alebo že nemáme problém s elektrinou, ale s plynom, tak je to úplný nezmysel," povedal Aiwanger pre noviny Augsburger Allgemeine.