Aktualizované 2. 8. 2010 o vyjadrenia MH SR.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) zatiaľ nemôže zdvihnúť ceny pre domácnosti. Návrh podniku, aby domácnosti platili od jesene zhruba o pätinu viac, neprešiel na dnešnom valnom zhromaždení. Hovorca ministerstva hospodárstva Róbert Merva informoval, že proti zvýšeniu cien boli zástupcovia štátu v plynárňach.
„SPP bude ďalej rokovať s relevantnými inštitúciami ako aj regulátorom, ktorý má právo rozhodnúť o zmene cien," reagoval Ľubomír Tuchscher z komunikačného oddelenia SPP. Firma dlhodobo dopláca na predaj plynu domácnostiam, pretože predajná cena nezohľadňuje vývoj nákupnej ceny.
Podľa analýz ministerstva hospodárstva nebola požiadavka na navrhovaný nárast cien relevantná. Rezort SPP požiadal, aby predložil aj alternatívne návrhy, čo podnik podľa ministerstva neurobil.
Manažérsku kontrolu nad SPP majú zahraničné firmy GDF Suez a E.ON Ruhrgas, ktoré vlastnia 49-percentný balík plynární. V minulosti podnik podával cenové návrhy na základe rozhodnutia predstavenstva, v ktorom majú zahraniční akcionári väčšinu. Bývalá vláda Roberta Fica ale presadila zmenu, podľa ktorej cenové návrhy schvaľuje valné zhromaždenie, kde má naopak väčšinu štát.
Zmeny, podľa ktorých schvaľuje cenový návrh SPP valné zhromaždenie, presadila predchádzajúca vláda pod vedením Roberta Fica. SPP nakupuje plyn z Ruska v dôsledku nárastu posilnenia kurzu amerického dolára voči euru čoraz drahšie. Kým v januári stálo euro v priemere viac ako 1,42 dolára, v júli jeho hodnota poklesla na približne 1,25 dolára. SPP nakupuje plyn za doláre, pričom do koncovej ceny vstupuje viacmesačný priemer kurzu. Za šesť mesiacov od začiatku roka poklesla hodnota eura voči doláru približne o 12 percent.
Nákupné ceny zemného plynu z Ruska ovplyvňuje aj cena ropy a ropných produktov. Aj vývoj cien ropy ukazuje, že v nasledujúcich mesiacoch by mohli byť požiadavky plynárov na zvýšenie cien pre domácnosti oprávnené.
Foto na titulke - Maňo Štrauch