Na Ukrajine sú v súčasnosti ceny energií pre maloodberateľov masívne dotované štátom. Sociálny program zo sovietskej éry predchádzajúce režimy vytrvalo odmietali zrušiť, aj keď ceny pre domácnosti boli niekoľkonásobne nižšie ako výdavky rozpočtu na nákup ruského plynu. Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmietal upraviť systém dotácií, hoci to bolo podmienkou poskytnutia záchrannej pôžičky Medzinárodného menového fondu (MMF).
„Vláda uvažuje o nastavení spravodlivej ceny,“ povedal v televízii A. Kobolev. „Chceme sa dostať na trhovú úroveň a zároveň poskytnúť finančnú pomoc tým vrstvám obyvateľstva, ktoré nebudú schopné nové ceny zaplatiť. Reč je totiž o zvýšení ceny v násobkoch: troj- až päťnásobných,“ uviedol šéf Naftogazu.
Ukrajina tento rok po zvrhnutí proruského Janukovyčovho režimu nedostávala pol roka žiadny ruský plyn a okrem vlastných zásob bola odkázaná na takzvané spätné dodávky najmä zo Slovenska. Tieto dodávky sa majú v krátkom čase ešte zvýšiť. Od budúceho týždňa napríklad objem plynu zo Slovenska vzrastie z terajších 31 na 40 miliónov metrov kubických denne.
Rusko zastavilo Ukrajine dodávky plynu kvôli sporom o cenu a nezaplateným účtom. Koncom októbra sa Rusko a Ukrajina za sprostredkovania Európskej komisie dohodli na podmienkach dočasného obnovenia dodávok v zimných mesiacoch. Kyjev však musí za tieto dodávky platiť vopred.