Regulačný úrad začal cenové konanie z vlastného podnetu po tom, čo dodávatelia plynu nepristúpili k znižovaniu cien ani po poklese cien komodity na svetových trhoch.

„Situácia s vývojom cien plynu v uplynulých mesiacoch mnohé naznačila o reálnom stave súčasného trhového prostredia s energiami na Slovensku a o potrebe jeho ďalšej regulácie. Dodávatelia plynu pre domácnosti totiž nedokázali na vývoj na európskych trhoch s plynom adekvátne reagovať a neponúkli slovenským domácnostiam nižšie ceny plynu," konštatoval R. Igaz.

Podľa regulátora súčasná situácia s cenou plynu na Slovensku ukazuje, že na trhu s dodávkami energií ešte stále odberatelia ťahajú oproti svojim dodávateľom za kratší koniec.

Najväčší dodávateľ plynu na slovenskom trhu, spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), je pripravený s regulátorom spolupracovať. „Bolo nám doručené oznámenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o spustení cenových konaní z vlastného podnetu vo veci zmien cien za dodávku plynu pre domácnosti a pre malé podniky. Poskytneme regulačnému úradu v rámci cenových konaní súčinnosť v súlade s platnými predpismi,“ uviedol hovorca SPP Michal Holeš.

Pri plyne rátal regulátor pri stanovovaní cien, platných od začiatku tohto roka, s cenou okolo 21 eur za megawatthodinu, pričom burzová cena bola koncom apríla na úrovni pod 12 eur. Regulátor do cien plynu však nechce zatiaľ zasahovať.

Prípadné zníženie cien plynu ponechával na samotných dodávateľov, keďže im určil len maximálne ceny, ktoré nesmú prekročiť. Nižšiu cenu však môžu podľa regulačného úradu ponúknuť odberateľom všetci dodávatelia a ukázať tak konkurenčný boj o zákazníka v praxi.

Ceny plynu sa ostatne menili začiatkom roka. Regulačný úrad koncom vlaňajška rozhodol, že domácnosti zaplatia oproti minuloročným cenám v priemere o 3,6 percenta menej. Klesli aj ceny plynu pre malé podniky, ktorým na Slovensku ešte stále určuje cenu regulačný úrad, a to v priemere o 2,88 percenta.