Plošné testovanie v Česku už podľa epidemiológa a bývalého ministra zdravotníctva Romana Prymulu v tejto fáze covidovej epidémie pri rozšírení omikronu už nedáva zmysel a malo by sa zrušiť. Prymula to povedal v debate televízie CNN Prima News.
Návrat k bežnému životu
Domnieva sa, že k bežnému životu bez obmedzení by sa ČR mohla vrátiť prípadne v marci. Ministerstvo zdravotníctva už skôr uviedlo, že testovať vo firmách aj školách sa bude najmenej do polovice februára. Od začiatku roka sa v prvých dvoch týždňoch žiaci v školách testovali dvakrát týždenne, od 17. januára potom raz. Testovanie vo firmách začalo 17. januára.
Doteraz zamestnávatelia nahlásili takmer 57 200 pozitívnych samotestov u pracovníkov, povedal v piatok ČTK hovorca ministerstva zdravotníctva Ondřej Jakob. Tento týždeň od pondelka do štvrtka bolo pozitívnych testov vo firmách 32.400. Podľa Prymuly testovanie mapuje rozšírenie jednotlivých variantov koronavírusu. V Česku prevláda omikron.
Epidemiologický vrchol
Testy pomáhajú tiež zabrzdiť nástup epidemickej vlny a brániť šíreniu karanténou. ČR je pri epidemickom vrchole. Do karantény sa pri vyššej nákazlivosti dostáva vyšší počet ľudí. Pokiaľ by sa karanténna doba neskrátila na päť dní, mohol byť problém s výpadkom pracovníkov, podotkol Prymula.
„V tejto chvíli plošné testovanie zmysel nedáva," povedal epidemiológ. Uviedol, že by plošné testy zrušil „na budúci týždeň".
Podľa neho nejde o zmenu názoru, zmenila sa iba situácia. „Vírus sa správa inak," podotkol epidemiológ. Omikron je nákazlivejší. Počet vážnych prípadov je ale nižší. Podľa primárky kliniky infekčných chorôb Fakultnej nemocnice Bulovka Hany Roháčovej by sa mali testovať len ľudia s príznakmi covidu. Je presvedčená o tom, že vďaka zaočkovanosti, „premoreniu" aj novým liečivám by sa Česko mohlo čoskoro vrátiť k bežnému životu.