„Predpokladáme, že tento rok dosiahne rast miezd úroveň osem percent, v budúcom roku bude rast o čosi miernejší,“ hovorí regionálny riaditeľ agentúry pre Slovensko a Českú republiku Miroslav Garaj. NBS vlani namerala rast priemernej mzdy v ekonomike o 4,6 percenta, pre tento rok odhaduje rast na úrovni 5,4 percenta.

Agentúra Grafton Slovakia vychádza z údajov o nástupných miezd uchádzačov, ktorým spostredkovala zamestnanie a tiež z dopytu firiem po zamestnancoch, ktoré zozbierala pri nábore vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Vlani firma vyhľadala klientom zhruba 1 800 zamestnancov.

Cenový boj

Dôvodmi zvýšeného rastu miezd budú rekordne nízke hodnoty nezamestnanosti a cenový boj o pracovníkov. „Tento rok budeme svedkami snahy o dorovnávanie úrovne miezd medzi jednotlivými zamestnávateľmi v rámci regiónu,“ mieni M. Garaj.

Štandardom bude zamestnávanie cudzincov. Zavedenie 13. a 14. platov bude viesť firmy k presunu prémiových zložiek mzdy do základného príjmu. „Posilňuje sa úloha mzdy ako najsilnejšieho nástroja na udržanie talentu. Kým doposiaľ sa firmy snažili zaujať a udržať skôr benefitmi a zlepšovaním pracovného prostredia, dnes im neostáva iné ako pracovať s výškou platu,“ tvrdí M. Garaj.

Stúpajú investície firiem do retenčných programov, ktoré majú zabezpečiť lojalitu zamestnancov, zlepšuje sa ponuka zamestnaneckých benefitov. „Najväčšie úsilie firiem vidíme najmä v oblasti work-life balance,“ dodáva M. Garaj. Nedostatok ľudí na trhu práce sprevádza podľa pozorovaní ľudí z agentúry okrem iného aj znižovanie nárokov firiem na kvalifikáciu uchádzačov o prácu.

Vysoká fluktuácia

Najkritickejší nedostatok ľudí je podľa projektového manažéra Graftonu Branislava Jančuška v oblasti výroby a inžinieringu. „Firmám chýba zhruba 40-tisíc ľudí, z toho 15-tisíc ľudí v oblasti automobilového priemyslu,“ hovorí.

V odvetví pracuje 51-tisíc cudzincov, z toho 23-tisíc z krajín mimo EÚ. „Zamestnávaniu cudzincov sa nevyhli ani firmy z východného Slovenska, ktoré začali vo väčšej miere dovážať ľudí z Maďarska,“ dodáva B. Jančuška.

Firmy sa pasujú s vysokou mierou fluktuácie, v niektorých firmách podľa neho dosahuje až 50-60 percent. Šancu dostávajú aj čerství absolventi, firmy sa snažia automatizovať pracovné procesy.

Platový prieskum: Mzdy tento rok stúpnu o osem percent. Pozrite si platy podľa odvetví

Platy v IT 2018 - Grafton Zdroj: Grafton Slovakia

Situácia na trhu práce tlačí hore mzdy. Napríklad nástupná mzda strojného konštruktéra bola v roku 2016 v rozsahu 1100 až 1400 eur, tento rok stúpla na 1200 až 1700 eur.

Napríklad vedúci konštrukcie získal pri nástupe predvlani 1550 až 2500 eur za mesiac, tento rok dostal ponuku na 2000 až 2800 eur za mesiac. Údaje zahŕňajú hrubú základnú mzdu s variabilnými zložkami.

Platový prieskum: Mzdy tento rok stúpnu o osem percent. Pozrite si platy podľa odvetví

Platy vo výrobe 2018 - Grafton Zdroj: Grafton Slovakia

Pohľad na odvetvia

Veľký rozmach pokračuje v odvetví logistiky a nákupu. Rozširovanie výroby a zvyšovanie počtu výrobných spoločností spôsobuje rastúci dopyt po dopravných službách. Odvetvie je ovplyvnené výraznou automatizáciou, počet zamestnancov napriek tomu rastie.

„Najväčší dopyt je po skladníkoch a koordinátoroch prepravy, veľký záujem je o špecialistov zákazníckeho servisu a vodičov vysokozdvižných vozíkov, ktorých sa snažia firmy získavať preškoľovaním iných svojich zamestnancov,“ hovorí B. Jančuška.

Nedostatok pracovníkov riešia logistické centrá náborom ľudí zo zahraničia zvyšovaním miezd a prehodnocovaním ponuky benefitov.

Platový prieskum: Mzdy tento rok stúpnu o osem percent. Pozrite si platy podľa odvetví

Platy v logistike 2018 - Grafton Zdroj: Grafton Slovakia

Odvetvie IT a telekomunikácie vykazuje najväčší nedostatok ľudí z oblasti vývoja softvéru, cudzinci sú vítaní aj bez znalosti slovenčiny. Firmy sa bijú o absolventov škôl so zameraním na IT už počas ich štúdia. Kľúčovým benefitom je flexibilná pracovná dochádzka a práce z domu.

Platový prieskum: Mzdy tento rok stúpnu o osem percent. Pozrite si platy podľa odvetví

Platy v stavebníctve 2018 - Grafton Zdroj: Grafton Slovakia

V stavebníctve sa zvyšuje dopyt po prípravároch, kalkulantoch a projektových manažéroch, rastie záujem o stavbyvedúcich. Najväčší nedostatok ľudí je v Bratislave, kde chýbajú napríklad elektro-projektanti a odborníci na vodohospodárske stavby.

Najväčší počet pracovníkov zamestnávajú malé podniky s 20 až 49 ľuďmi, priemerná mzda v nich stúpla medziročne o šesť percent. „Firmy pre nedostatok ľudí odmietajú zákazky, svoje vyťaženie predikujú na deväť mesiacov dopredu a viac,“ hovorí B. Jančuška.

Platový prieskum: Mzdy tento rok stúpnu o osem percent. Pozrite si platy podľa odvetví

Platy v bankovníctve 2018 - Grafton Zdroj: Grafton Slovakia

V oblasti ľudských zdrojov pokračuje trend centralizácie náborových procesov. Firmy majú apetít pre rast a odvetvie HR produkuje špecialistov na nábor, odborníkov špecializovaných na marketing cielený na pritiahnutie talentov, či IT zdatných HR-istov, ktorí dokážu pri nábore využívať moderné technológie. „Tlak na zvyšovanie vzdelania a zručnosti ľudí v tomto segmente sa zvyšuje, čo zase tlačí na rast platov na týchto pozíciách,“ hovorí M. Garaj.

Platový prieskum: Mzdy tento rok stúpnu o osem percent. Pozrite si platy podľa odvetví

Platy v obchode 2018 - Grafton Zdroj: Grafton Slovakia

Rast miezd bude ďalej vytláčať z trhu firmy s nízkou pridanou hodnotou. „Výrobcovia káblových zväzkov, odevné firmy s tým dokážu len ťažko bojovať, takže tento typ výroby sa bude presúvať na východ alebo Balkán. Súčasne k nám budú zo západu prichádzať sofistikovanejšie pracovné pozície,“ hovorí M. Garaj.

V úspešných odvetviach priemyslu ako napríklad automotive totiž podľa neho vyrástli ľudia so skúsenosťami, know-how a výborne jazykovo vybavení, ktorí dokážu prevziať a viesť napríklad technologické a vývojové centrá. „Toto bude trend nasledujúcich rokov,“ dodáva M. Garaj.

Platový prieskum: Mzdy tento rok stúpnu o osem percent. Pozrite si platy podľa odvetví

Platy v HR a práve 2018 - Grafton Zdroj: Grafton Slovakia