Príslušnú novelu zákona o odpadoch schválila Národna rada SR ešte v marci minulého roka, účinnosť nadobudla 1. januára 2018.
V praxi väčšina supermarketov či drogérií plastové tašky nedáva zadarmo aj niekoľko rokov, reťazce majú v ponuke často viaceré alternatívy, ako tašky z papiera či látky.
Novela môže mať väčší dopad na iné segmenty v obchode - napríklad v predajniach s módou je stále často štandard dávať tašku zadarmo.
Rezort životného prostredia vlani v marci uviedol, že podľa údajov Európskej komisie spotrebujú spotrebitelia na Slovensku v priemere zhruba 466 igelitových tašiek za rok.
Envirorezort už predtým vyhlásil iniciatívu „Slovensko bez igelitových tašiek“, ku ktorej sa pripojili maloobchodné reťazce COOP Jednota, Kaufland a podporil ju aj Zväz obchodu a cestovného ruchu SR.
Novela stále nerieši vysokú spotrebu tenkých vrecúšok, do ktorých si ľudia v supermarketoch balia ovocie, zeleninu či pečivo. Z takýchto vrecúšok sa minú ročne v Európe miliardy kusov a väčšina reťazcov problém zatiaľ nezačala riešiť. V Nemecku urobil vlani jeden z prvých pokusov reťazec Rewe.
Európska smernica nariaďuje k roku 2019 znížiť počet tašiek na jedno použitie na 90 kusov na osobu na rok, v roku 2025 by na jedného človeka malo pripadať maximálne 40 tašiek za rok, uvádza agentúra ČTK. V roku 2010 to bolo podľa údajov Európskej komisie priemerne 176 tašiek na osobu.