Plán Európskej únie na zníženie spotreby plynu v celom bloku o 15 percent v snahe vyrovnať sa s redukciou jeho dodávok a s krízou cien energií v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine vstúpil v utorok do platnosti. TASR správu prevzala z AFP.

Čo najskôr...

Členské štáty EÚ sa dohodli na dobrovoľnom obmedzení spotreby zemného plynu v období od augusta do marca 2023 pred dvoma týždňami. V pondelok bolo usmernenie zverejnené v oficiálnom vestníku bloku s tým, že od utorka nadobúda platnosť.

„Vzhľadom na bezprostredné riziko pre bezpečnosť dodávok plynu, ktoré priniesla ruská vojenská agresia proti Ukrajine, toto nariadenie by malo vstúpiť do platnosti čo najskôr," uvádza sa v správe.

Cieľom je, aby bola EÚ schopná vytvoriť si zásoby plynu na zimu. Európske domácnosti a podniky zasiahli prudko rastúce ceny energií a zníženie objemu dodávok ruského plynu, od ktorého sú závislé viaceré členské štáty.

V nariadení sa uvádza, že krajiny EÚ „vynaložia maximálne úsilie" na zníženie spotreby plynu aspoň o 15 percent medzi augustom tohto roka a marcom budúceho roka na základe toho, koľko v priemere spotrebovali za predchádzajúcich päť rokov. Toto zníženie je dobrovoľné, Brusel by však podľa návrhu mohol po konzultácii s členskými krajinami vyhlásiť stav plynovej núdze a obmedzenie spotreby by sa tak stalo povinným.

Môže vyhlásiť stav plynovej núdze

Niektoré štáty bloku však majú výnimky z dodržiavania tohto usmernenia o znížení spotreby. Ide o krajiny, ktoré nie sú plne napojené na európsku elektrickú sieť alebo na plynovody v iných častiach bloku, prípadne nie sú schopné uvoľniť dostatok plynu na pomoc iným členským štátom.

Maďarsko, ktoré sa spolieha na plyn dodávaný priamo z Ruska, požiadalo o výnimku.

Nemecko, ekonomická veľmoc EÚ, malo v minulom roku najväčší podiel na dovoze plynu z Ruska, ktorý vlani pokryl 40 percent celkovej spotreby v bloku.

Ak by Európska komisia zaznamenala „vážny nedostatok dodávok plynu" alebo výnimočne vysoký dopyt po plyne, môže vyhlásiť stav plynovej núdze, čím by sa nariadenie o znížení spotreby plynu stalo záväzným a obmedzili by sa výnimky.

Hoci EÚ nezahrnula ruský plyn do svojich sankcií voči Moskve za vojnu na Ukrajine, Kremeľ aj tak drasticky obmedzil dodávky tejto komodity do európskeho bloku.

Ďalšie dôležité správy


pôvodný súbor:15.jpg
Neprehliadnite

Pozastavenie prepravy ropy na Slovensko potvrdil aj Transpetrol a Slovnaft