Emma Gonzalezová je jednou z tých, ktorí streľbu na strednej škole v Parklande na Floride z 14. februára tohto roka prežili. Študentka sa stala hlasom Ameriky, podobne ako na Slovensku sa stali študenti hlasom bojujúcim proti prehnitosti korupcie a za vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Prejav trval šesť minúť a 20 sekúnd

Emma predniesla jeden z najemotívnejších a najúprimnejších prejavov, v ktorom poukázala na realitu, v akej americkí politici bagatelizujú predaj automatických a poloautomatických zbraní a silný lobing Národnej asociácie držiteľov zbraní (NRA). „Šesť minút a dvadsať sekúnd,“ začala hovoriť 17-ročná študentka pred stovkami tisíc ľudí vo Washingtone D.C. „Počas šiestich minút sme prišli o 17 našich priateľov, ďalších 15 bolo zranených a život každého, každého sa navždy zmenil.“

„Každý, kto tam bol, to chápe. Každý, kto sa dotkol chladnej rukoväte pocítil dotyk násilia zbrane. Pre nás to boli dlhé, uplakané a chaotické hodiny dramatického popoludnia, kedy sme nevedeli nič. Nikomu v tej chvíli nedochádzalo, čo sa stalo,“ pokračovala v príhovore.

„Nikto nemohol chápať ničivé dôsledky, ani to, ako ďaleko to môže zájsť. Pre tých, ktorí to stále nemôžu pochopiť, pretože to odmietajú, poviem, kam to zašlo. Priamo do zeme, do hĺbky 180 centimetrov.“

Sama sa skrývala a plakala v jednej z tmavých učebníc, kde ju a spolužiakov ukryl jeden z učiteľov. V príhovore spomenula so slzami v očiach svojich spolužiakov, ktorých mala rada.

„Trvalo šesť minút a 20 sekúnd s AR-15 a moja priateľka Carmen sa už nikdy nebude sťažovať na cvičenia na klavíri. Aaron Feis už nikdy nebude volať Kiru Miss Sunshine. Alex Schachter už nikdy nebude chodiť do školy so svojím bratom Ryanom. Scott Beigel sa už nikdy nezasmeje s Carmen na kempingu. Helena Ramsex už nikdy nebude chodiť po škole s Maxom. Gina Montalto už nikdy nezakýve na obede priateľovi Liamovi. Joaguin Oliver už nikdy nebude hrať basketbal so Samom a Dylanom….,“ pokračovala.

Potom stíchla. Bolo to najhlučnejšie ticho v americkej histórii. Jej dlhé mlčanie na pódiu sprevádzali len vzlyky a výkriky podpory z davu. Celkovo tam stála symbolických šesť minút a dvadsať sekúnd - aj kvôli tomu tento prejav vzbudil obrovské emócie a ohlas. Nakoniec vyzvala ľudí, aby bojovali za svoje životy, aby to nikto nemusel robiť za nich.

Doba sa zmenila

Emma je hlasovom nazlostenej generácie, ktorá sa už na nečinnosť politikov nemieni prizerať. Emma vraha poznala a smrť tak chodila okolo nej. V predošlých prejavoch výstižne poukázala na to, že od doby, kedy vzniklo ústavné právo na nosenie zbrane - teda v roku 1791 - sa úplne premenila podoba, funkčnosť a možnosti zbraní. Zákony tento divoký vývoj nezohľadnili.

Upozorňuje nielen na silu zbraňovej lobby, ale aj na pokrytectvo politikov, ktorí medzi životmi nevinných a biznisom volia radšej biznis. Emma so študentmi preto mobilizuje Američanov, aby sa ich spoločný hnev premenil na konkrétne činy a volenie takých zástupcov v politike, ktorí od problému neodvracajú znak. Pretože to, čo je zatiaľ od politikov počuť, je podľa nej len BS – bullshit.

We all need to be as angry as Emma Gonzalez. https://t.co/64f6mTco8g

— Jamil Smith (@JamilSmith) February 17, 2018

Vo svojej eseji, kde sa hlási ku kubánskemu pôvodu a bisexualitem píše:. „Som alergická na 12 vecí. Som nerozhodná a nedokážem si vybrať ani obľúbenú farbu. Pri sledovaní seriálov na Netflixe robím stále niečo rukami - kreslím, maľujem, háčkujem, šijem, vyšívanie. Ale na ničom z toho nezáleží.“

Dôležité je podľa nej to, že väčšina amerických ľudí spí na vavrínoch a nevidí evidentnú nespravodlivosť, ktorá sa okolo nich deje. „Dôležité je, že väčšina amerických politikov sa radšej stala ovládaná peniazmi než ľuďmi, za ktorých sme hlasovali vo voľbách. Dôležité je, že moji priatelia sú mŕtvi spolu so stovkami a stovkami ďalších po celých Spojených štátoch,“ tvrdí. Je presvedčená, že kým od mladých ľudí a detí sa očakáva, aby konečne vyspeli, väčšina dospelákov sa stále správa ako dospelé deti.

Trump, koľko peňazí ti dala NRA?

Vo februári preto vyslala po tragédii ostrý odkaz aj prezidentovi Donaldovi Trumpovi. „Ak pán prezident chce ku mne prísť a povedať mi do očí, že to bola strašná tragédia a ako sa to nemalo stať, a bude nám ďalej hovoriť, že sa proti tomu nič robiť nebude, rada sa ho spýtam - koľko peňazí on osobne dostal od NRA? Ale na tom nezáleží, pretože ja už to viem. Je to 30 miliónov dolárov. Ak túto sumu podelíte počtom obetí zbraní len za 1,5 mesiaca tohto roka, ide o 5 800 dolárov. Akú majú títo ľudia pre teba cenu, Trump? Ak neurobíš nič, aby sa zabránilo tomu, aby sa toto ďalej dialo, ten počet obetí streľby vzrastie a čiastka, akú majú cenu, sa zníži. A už pre teba nebudeme mať žiadnu cenu,“ povedala.

Od Kongresu a prezidenta aktivisti žiadajú, aby napríklad zvýšili hranicu pre predaj strelných zbraní - na Floride si ju môžu kúpiť ľudia už v 18 rokoch, alkohol pri tom môžu piť až od 21 rokov. V niektorých amerických štátoch je možné kúpiť niektoré druhy strelných zbraní už v 14 rokoch.

“We are going to be the kids you read about in textbooks. We are going to be the last mass shooting.”

This powerful speech on gun control by a student who survived the Florida shooting moved many who heard her to tears. pic.twitter.com/ANgO4zF3uh

— Channel 4 News (@Channel4News) February 18, 2018

Pustila sa aj do hovorkyne NRA Dany Loeschovej, ktorej odkázala, že bude bojovať aj za jej dve deti, hoci formou, ktorou by ona neurobila. Biznisu NRA a jeho vplyvu na spoločnosť sa nedávno venoval americký komik John Oliver, ale aj reportér portálu Vox Carlos Mara v podarenom videu. Obaja sa zhodli, že NRA v podstate vymýva mozgy, umelo naháňa strach u ľudí a to len s jedným cieľom - udržať predaje zbraní. 

Zdá sa, že študenti odmietajú niektoré mýty, ktoré sa vplyvom zbraňovej lobby stále vynárajú a znemožňujú pochopiť celý problém v jej komplexnosti. Študenti sa opierajú o logický fakt, že viac zbraní v spoločnosti logicky znamená aj vyššiu mieru násilných úmrtí, čo dokazujú štatistiky mapujúce nielen USA, ale aj krajiny vo svete.

Štúdia z roku 2016 publikovaná v časopise Epidemiologic Reviews napríklad analyzovala 130 prieskumov z desiatich krajín a vo všetkých našli koreláciu medzi sprísnením zákonov, znižujúcou dostupnosť strelných zbraní, a nižším počtom úmrtí.

Často je spomínaný prípad Austrálie, ktorá v roku 1996 po masakre, kde 28-ročný muž zastrelil 35 ľudí a 23 zranil, zmenila zákon a odkúpila v rámci vládneho programu od obyvateľov 650-tisíc zbraní, čo viedlo v nasledujúcich rokoch k poklesu vrážd a samovrážd až o polovicu.

Situácia sa mení aj vplyvom sociálnych médií

Zdá sa, že s pribúdajúcim množstvom prípadov masových vrážd (len za prvých 46 dní roku 2018 ich bolo v USA 30) sa skutočne začína meniť atmosféru v spoločnosti, zvlášť u mladých, ktorí sa stále hlasnejšie ozývajú, a ako píše The New York Times, volajú po zmene.

Hlas študentov sa šíri na sociálnych sieťach. NRA funguje na sociálnej sieti Twitter od roku 2009 a má na ňom 637-tisíc fanúšikov, Emma v priebehu pár dní získala armádu 1,4 milióna followerov.

Emma sa stala súčasťou americkej vojny proti zbraniam a momentálne je vplyvnejšia než novinári a organizácie ako NRA. Vojna už dávnejšie neprebieha len na zemi, ale aj na fronte sociálnych médií. A cez ne sa získava podpora sveta, tvrdí britský novinár David Patrikarakos v knihe War in 140 Characters, ktorú recenzujeme v najnovšom vydaní TRENDU.

V nedeľu sa nepriamo téme študentských protestov dotkol aj pápež František, keď omšou pod holým nebom na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne začal predveľkonočný svätý týždeň. Vo svojej kázni pred desiatkami tisíc veriacich vyzval mladých ľudí, aby nemlčali a nedovolili starším generáciám umlčať ich hlasy a názory.