„Okamžite som si uvedomil, že toto je riešenie," povedal X. Vanneste denníku The Wall Street Journal (WSJ). Flotila nákladných áut pivovaru totiž mala problémy s prejazdom úzkych dláždených uličiek mesta a situácia bola od roku 2010, kedy pivovar presunul svoju výrobu von z mesta, stále horšie.
„Všetko sa začalo ako vtip," dodáva X. Vanneste. „Nikto neveril, že to bude fungovať." Po štyroch rokoch je potrubie len niekoľko týždňov pred dokončením. Tiahne sa v dĺžke troch kilometrov od pivovaru De Halve Maan v centre do baliarne v priemyselnej oblasti. Bude schopné prepraviť 6000 litrov piva za hodinu. Stovky jázd nákladnými autami už nebudú potrebné.
Snívali o prípojke
Onedlho potom, čo projekt oznámil, začali obyvatelia mesta snívať o odčerpávaní piva pre svoju osobnú potrebu. Miestna satirická televízia dokonca prišla s kanadským žartíkom a uviedla, že ľuďom žijúcim blízko trasy budú môcť byť inštalované do ich domov pípy. To však X. Vanneste vyvracia a upozorňuje, že nebude možné sa napojiť na pivovod ani nelegálne, pretože je z polyetylénových rúrok. Tie sú podľa neho silnejší ako oceľ.
Záujem verejnosti o projekt mu však vnukol iný nápad. Rozhodol sa čiastočne financovať investíciu vo výške štyri milióny eur ponukou celoživotných dodávok piva. Získal tak od milovníkov piva na projekt 300-tisíc eur.
Záujemcom boli ponúknuté tri možnosti. Najdrahšie zlaté členstvo, ktoré stojí 7500 eur, oprávňuje držiteľa k tomu, že celý život bude denne dostávať fľašu piva Brugse Zoot s objemom 325 ml, ktorého maloobchodná cena je 1,7 eura, a k tomu dostane 18 personalizovaných pohárov.
Zdroj: strauch
Za investíciu doživotne pivo denne
Jedným z 21 ľudí, ktorí sa rozhodli prispieť k investícii, je Philippe Le Loup, ktorý prevádzkuje reštauráciu na námestí Simo Stevin, niekoľko stoviek metrov od pivovodu. Jeho podnik predá cez 7-tisíc litrov piva Brugse Zoot ročne. P. Le Loup ale hovorí, že by dal radšej prednosť priamemu napojeniu na pivovod, ktoré by mu ušetrilo ťahanie pivných sudov. Avšak okrem piva pre seba kúpil aj bronzové členstvo v cene 220 eur pre všetkých svojich 12-tich zamestnancov. Členstvo ich oprávňuje k získaniu fľaše piva s objemom 740 ml ročne po celý život.
„Celkom som investoval cez 10-tisíc eur," hovorí 35-ročný miestny rodák. „Vypočítal som, že keď si budem vyzdvihovať všetky svoje pivá zadarmo 15 rokov, investícia sa mi vráti," uvádza s tým, že chce väčšinu týchto pív vypiť sám. „Keď budem mať 50, začnem zarábať," dodáva.
Miestny pivovod je inšpiráciou aj pre mesto. Bruggy vlani navštívilo 6,6 milióna turistov a už dlhohľadá mesto riešenie, ako obmedziť dopravu v historickom centre, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Starosta mesta Renaat Landuyt považuje pivovod za prielom a zvažuje výstavbu ďalších produktovodov pre iné komodity, vrátane čokolády, ktorá je jednou z ďalších cenených komodít v Belgicku.