Do škôl po celom svete – od najnižšieho až po najvyšší stupeň – v súčasnosti čoraz viac prenikajú počítače. Vo vzdelávacom procese nimi študenti nahrádzajú pero a papier. Tradičné písanie si poznámok sa zmenilo na ťukanie do klávesnice. Tento trend so sebou zároveň priniesol diskusiu plnú „pre a proti“ o používaní počítačov v školách.
Zatiaľ čo v niektorých krajinách rodičia mladších žiakov hovoria o tom, že ich deťom je nielen odporúčané, ale dokonca prikazované nosiť do triedy notebooky, skúsení univerzitní profesori sa naopak sťažujú, že zariadenia odvádzajú pozornosť študentov od výkladu látky.
Výhody písaného slova
Aj preto sa začínajú ozývať hlasy, ktoré poukazujú na to, že písanie rukou má oproti ťukaniu do klávesnice oveľa viac výhod. Rýchlosť k nim síce nepatrí, ale štúdie ukázali, že písanie pomáha napríklad zlepšovať vybavovanie si náhodných sekvencií slov alebo chápanie komplikovaných myšlienok, píše The Economist.
Písanie slov na papier totiž naraz zapája motorickú aj zmyslovú pamäť, ktoré sú naviazané na vizuálnu pamäť, čo vedie k ich lepšiemu zapamätaniu si.
Túto skutočnosť potvrdzuje aj štúdia z roku 2014. Pri nej sa ukázalo, že univerzitní študenti, ktorí si písali poznámky na papier či do zošita, si nakoniec zapamätali z látky viac než tí, ktorí používali notebooky.
Tradičné písanie poznámok si totiž vyžaduje, aby človek pomerne rýchlo syntetizoval veľké množstvo myšlienok do vlastných slov. To zároveň pomáha ku koncepčnému porozumeniu obsahu už vo chvíli písania.
Títo študenti zároveň dosahovali lepšie výsledky na testoch a boli aj schopní logickejšie interpretovať látku než tí, ktorí si výklad od slova do slova značili do notebookov.
Návrat k písaniu
Dôležitosť písania rukou si začínajú uvedomovať aj mnohé krajiny sveta.
Vo Švédsku apelujú na viac písania a používanie kníh než na používanie moderných technológií.
V Anglicku učebné osnovy dokonca už jasne predpisujú výučbu základov písania.
V zhruba polovici štátov USA zasa kladú výraznejší dôraz na výučbu písania, a to aj napriek tomu, že od roku 2010 nie sú školy povinné vyučovať písanie nad úroveň prvého ročníka.
Niektoré školy v Spojených štátoch dokonca zašli tak ďaleko, že notebooky v triedach už zakazujú. Toto rozhodnutie však takisto narazilo na výhrady, keďže podľa jeho odporcov nerešpektuje potreby žiakov so znevýhodnením, pre ktorých je písanie rukou náročné.