Piráti v politike

Liquid Feedback. Tak sa nazýva internetová platforma, cez ktorú komunikujú členovia nemeckej Pirátskej strany. Stranícka agenda sa nediktuje zhora, ale vzniká v diskusii na bazálnej úrovni. Každý člen môže cez web dávať podnety, diskutovať a kritizovať ideovú líniu a činnosť organizácie. Interná komunikácia strany je v celom rozsahu prístupná na nahliadnutie verejnosti.

Kto sú tí Piráti

Ak sa neznalý volič opýta, čo to tá Pirátska strana vlastne je, základné info môže zistiť už zo spôsobu jej fungovania. Vnútrostranícka i vonkajšia komunikácia prebieha cez najnovšie technológie, rušia sa tradičné stranícke hierarchie a ústredným heslom je transparentnosť. Piráti sa formujú ako politická sila informačnej doby, ktorá si otvorenú komunikáciu internetu neprisvojila len ako organizačnú metódu, ale tvorí aj jadro jej programu. V septembrových voľbách ním Piráti presvedčili 8,9 percenta voličov a strana získala v berlínskom krajinskom parlamente 15 kresiel.

Obsadenie poslaneckých lavíc v hlavnom meste Nemecka je zásadným prielomom v činnosti globálnej siete pirátskych strán. Mladé dejiny hnutia siahajú do roku 2006, keď bola založená švédska strana Piratpartiet. Prvým výrazným úspechom Pirátov boli švédske voľby do Európskeho parlamentu v roku 2009, keď strana získala 7,1 percenta hlasov a obsadila miesto v európskom fóre. Celosvetová organizácia Pirate Parties International združuje 26 oficiálnych členov. Slovenská Pirátska strana zbiera podpisy potrebné na oficiálnu registráciu. (Doplnené 8.1.2012: Členovia Slovenskej Pirátskej strany Peter Blaščák a Martin Bibko sú na kandidátke strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti pre parlamentné voľby 10. marca 2012.)

Zelení 2.0

Piráti v politike

Nové politické subjekty už dávno nevznikajú len štiepením tradičných pravicových alebo ľavicových zoskupení. Politický dopyt sa kryštalizuje aj zo zmien v spoločnosti a spôsobu života. Výrazným príkladom je hnutie Zelených. Podnetom na vznik nového politického prúdu boli negatívne environmentálne vplyvy rozvinutej priemyselnej výroby kombinované s emancipačným hnutím konca 60. rokov. Príbeh Pirátskych strán je podobný. Vymenila sa len generácia. Nositeľmi politických hesiel už nie sú ročníky, ktoré vyrástli pod komínmi industriálneho veku. Ide o politický dorast, ktorého život do veľkej miery ovplyvňujú technológie. A to či už ide o prístup k informáciám, vzdelávanie, komunikovanie so svetom, nakupovanie alebo zábavu.

Odvolanie sa na pirátov v názve hnutia je ironickým odkazom na kriminalizáciu zdieľania dát na webe. Piráti pritom nepodporujú ilegálne šírenie autorsky chránených diel. Jedným zo zásadných bodov ich agendy je však reforma legislatívy autorských práv v internetovej dobe. K pilierom pirátskej politiky patrí informačná sloboda, transparentnosť, ochrana osobných dát, reforma patentového práva či voľný prístup k výdobytkom vedy.

Rok skúšky

Že sa agenda Pirátskej strany netýka len počítačových maniakov, sa nedávno presvedčili občania Nemecka. Vyšlo najavo, že štátne bezpečnostné zložky používajú sofistikovanú formu odpočúvacích systémov, ktoré sa infiltrujú do počítačov sledovaných osôb. Takto je možné na diaľku sledovať internetové telefonické hovory či v reálnom čase kopírovať všetko, čo sa nachádza na monitore. Škandál výrazne nahral do kariet pirátskej úderke. Bola tak totiž formulovaná jasná politická otázka: Do akej miery môže štát prenikať do počítačov občanov?

Pirátske strany zbierajú podporu najmä u prvovoličov a nevoličov. Profitujú z toho, že elektorát je čoraz viac znechutený zo straníckej politiky, ktorá sa často redukuje len na súboj s politickým súperom a obchádza záujmy voliča. Lákadlom Pirátov je dôraz na novú kultúru riešenia verejných vecí. Okrem transparentnosti je agendou dňa posun reprezentatívnej demokracie smerom k aktívnejšej participácii občana.

Rok 2012 overí, či Piráti dokážu fungovať v reálnej politike. Kondícia Pirátskej strany v berlínskom parlamente bude lakmusovým papierikom nálady v celom hnutí a podpíše sa pod volebné preferencie Pirátov v iných krajinách.

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet 2012, ktorá bola súčasťou TRENDU č. 48.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Foto - Profimedia.cz