Nemecko by do roku 2035 mohlo potrubím dovážať až 100 terawatthodín (Twh) zeleného vodíka zo susedných krajín. To by pokrylo značnú časť predpokladaného ročného dopytu, uvádza štúdia berlínskych organizácií Agora Energiewende a Agora Industry.

Energetická transformácia

Zelený vodík, vyrábaný pomocou solárnej a veternej energie, je pilierom plánovanej energetickej transformácie Nemecka. Vodík by podľa štúdie mohol do roku 2035 pokryť 11,2 percenta celkového plánovaného dopytu po energii, ktorý sa v Nemecku odhaduje na 894 Twh ročne. Keďže sú ale zdroje z obnoviteľnej energie obmedzené, bude Nemecko musieť 50 až 70 percent vodíka dovážať.
V súčasnosti Nemecko spotrebováva 55 až 60 TWh vodíka ročne. Ten sa ale vyrába takmer výlučne z fosílnych palív, vyplýva z údajov ministerstva hospodárstva.

Štúdia uvádza, že do roku 2030 by Nemecko mohlo vyrábať 11 TWh vodíka. Potrubím by potom mohlo dovážať približne 17 Twh zeleného a zhruba 15 Twh modrého vodíka vyrábaného zo zemného plynu. To by v Nemecku pokrylo menej ako polovicu celkového dopytu po vodíku, ktorý by mal do konca tohto desaťročia dosiahnuť 95 až 130 TWh.

Odkiaľ by sa dovážalo?

Podľa štúdie by ale Nemecko mohlo s využitím existujúcej infraštruktúry zemného plynu v Európe do roku 2035 zvýšiť dovoz potrubím na 60 až 100 TWh. „Aby Nemecko dosiahlo klimatickú neutralitu, potrebuje bezpečné a nákladovo efektívne dodávky vodíka z obnoviteľných zdrojov. Dovoz z Európy potrubím v tomto prípade zohráva kľúčovú úlohu,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Agora Energiewende Simon Müller.

Medzi perspektívne koridory patrí dovoz z Dánska a Nórska cez Severné more a v neskoršej fáze vzhľadom na vzdialenosť a technickú zložitosť aj zo Švédska a Fínska cez Baltské more. V dlhodobom horizonte môžu zohrávať významnú úlohu plynovody z južnej Európy a Severnej Afriky, najmä zo Španielska a Tuniska, a ďalej možný dovoz z Veľkej Británie, Portugalska, Alžírska, Grécka a z Ukrajiny, uvádza štúdia.

Ďalšie dôležité správy

Uhoľná elektráreň.
Neprehliadnite

Ekonomické, nie ekologické dôvody. Nemecko pravdepodobne odstaví svoje uhoľné elektrárne skôr